czwartek, 30 czerwca, 2022
Strona główna Biologia Ratunek dla zalewu Mietkowskiego

Ratunek dla zalewu Mietkowskiego

Większa rybność zbiorników zaporowych od naturalnych akwenów – jezior, wynika z ilości ekotonów i podłoża dna.

W przypadku Mietkowa zbiornik ma bardzo dobre podłoże do budowania się bazy pokarmowej dla ryb. Duże powierzchnie dna są kamienisto żwirowe i na nich właśnie buduje się pokarm dla małych ryb i tworzy się schronienie dla dużych.

Dużą rolę odgrywa pozyskiwanie kruszywa bo ciągle odsłaniane są kolejne partie dna do pokładów ilasto kamiennych.

Mietków, jak każdy inny zbiornik zaporowy jest poddawany procesowi zamulania, który powstaje w wyniku osadzanie się iłów niesionych nurtem rzeki. Proces starzenia się zbiornika jest nie do zatrzymania i związany jest z degradacją życia biologicznego. Coraz większe partie dna pokrywają namuły i muł, a w takich miejscach ryby nie znajdują dla siebie pokarmu, a procesy gnilne pozbawiają wodę tlenu.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest położenie na dnie zbiornika karczy. Najlepsze karcze są po drzewach liściastych bo te najdłużej, przez setki lat, nie ulegają rozkładowi.

Karcz wystaje ponad powierzchnię dna i dlatego można go kłaść nawet na dnie zamulonym. Stworzy się tym sposobem ekoton, który dla ryb będzie swoistego rodzaju ostoją, Na zatopionym drzewie będą miały pokarm i kryjówki.
Praktyki kładzenia karczy na dnie jezior znane są od dawna. W ten sposób podnoszono rybność wody i chroniono się przed nielegalnymi połowami sieciowymi.

Karcze kładziono w taki sposób, że wciągano je zimą, po lodzie i pozostawiano do wiosny wcześniej obciążając je kamieniami.
Karczami położonymi w Mietkowie możemy stworzyć strefy które będą matecznikami. Nie trzeba będzie zakazywać wędkowania w tych miejscach wędkowania poza czasem tarła ryb drapieżnych, czyli do czasy wytarcia się sandaczy.
Wędkarsko podniesiemy atrakcyjność zbiornika i zwiększymy jego zasoby rybne.

Chcąc położyć karcze na dnie Mietkowa staniemy przed problemem niechęci ze strony RZGR i na pewno kopalni kruszywa. Biorąc jednak nadrzędność zbiornika zaporowego jako ochrony przeciwpowodziowej, a w dalszej kolejności, już na drugim miejscu, ochrony przyrody, czyli życia biologicznego w wodzie, mamy duże szanse na zrealizowanie tego pomysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments