Compendium Ferculorum albo zebranie potraw.
Ryby z grzybową polewą.
Wstaw grzybów tak jako na potaź, urób rosół, oczesaną rybę zrysuj i na dzwona pokraj, włóż w naczynie piękne. Wkraj cebule i pietruszki drobno, wlej ten rosół, włóż masła płokanego albo oliwy, daj pieprzu, kwiatu. Przywarz, a daj na stół.
Albo inny przepis:
Węgorz z miodownikiem.
Z węgorza świeżego zdejmij skórę, którego pokrajawszy upiecz, włóż w rynnę, wsyp tartego miodowniku, octu, wina, pieprzu, imbiru, cynamonu szafranu, rożenków drobnych. Przywarz a daj na stół. Najnogi z miodownikiem także gotuj, ale nie trzeba skórki zdejmować.
Jest jeszcze 98 innych przepisów poświęconych tylko rybom i rakom oraz przepisy na sosy i rosoły do ryb. Oczywiście książka pełna jest przepisów na potrawy z inych mięs i z jarzyn. Pirwsze wydanie Compendium Ferculorum ukazało się w 1682 roku i uznane jest za pierwszą polską książkę kucharską. Jej autor, Stanisław Czarnecki, był kucharzem na dworze Lubomirskich. Współczesne wydanie, z przedmową Stanisława Lubomirskiego, ukazało się staraniem i w opracowaniu Jarosława Dumańskiego oraz Magdaleny Spychaj.
Jarosław Dumański opatrzył Compendium Ferculorum bardzo ciekawym wstępem, w którym przybliża nam czasy, kiedy ta książka powstawała.
Zapowiadane jest wydanie tych przepisów w języku współczesnym, bo któż dzisiaj wie, że zarysować rybę znaczy ją oskrobać, a potaź to wywar z mięsa i jarzyn?
Wydawnictwo jest godne polecenia.
Bliższe informacje:
www.wilanow-palac.pl