czwartek, 30 czerwca, 2022
Strona główna Bez kategorii KIJE W TECHNOLOGII NANO

KIJE W TECHNOLOGII NANO

Firma Hardy Greys poinformowała klientów, że rozpoczęła produkcję kijów muchowych, których blanki wykonane są w nowej technologii o nazwie SINTRIX (Silica Nano Mtrix). Zdaniem firmy jest to skok technologiczny porównywalny z wprowadzeniem do produkcji wędzisk włókien węglowych zamiast szklanych.

O nanotechnologiach słyszymy codziennie i są one znane od dość dawna, natomiast zastosowanie jednej z nich do wyrobu wędkarskich kijów to rzeczywiście nowość. Podobne próby już podejmowano, ale ich wyniki nie były zadowalające. Swego czasu do żywic sklejających włókna węglowe dodawano substancje o nazwach whisker i boron. Z obu zrezygnowano, z różnych zresztą powodów. Whisker znacznie podnosił koszty produkcji, a dodatek boronu zwiększał ciężar wędzisk. Dopiero, gdy do żywic dodano nanostruktury silikonowe (SiO2), wytrzymałość konstrukcji wzrosła o 60%, a jej ciężar się zmniejszył o 30%.

Nowy sposób produkcji kijów polega na tym, że oblepione żywicami włókna węglowe skleja się na metalowych trzpieniach mających kształt przyszłych blanków i poddaje działaniu podwyższonych temperatur. Podgrzana żywica mięknie, dokładnie oblepia włókna i je z sobą łączy. Jednak sama żywica jest ciężka, dlatego stosuje się do niej wypełniacze (wypełniaczami były także whisker i boron).

Wadą wypełniaczy jest wprawdzie duży koszt i ciężar, mają one jednak niezaprzeczalną zaletę, mianowicie rozmiary. Im drobniejszy jest wypeł-niacz, tym bardziej wytrzymała staje się późniejsza konstrukcja. O to właśnie chodzi w nowej technologii. Nano to struktury o rozmiarach jednej miliardowej metra. Dodając je do żywicy – w firmie Hardy Greys zastosowano nanosilikony SiO2 – uzyskuje się znakomite wyniki. Poszczególne włókna węglowe są dużo lepiej otoczone klejem. Dzięki temu przyszły blank staje się bardziej wytrzymały, a przy tym znacznie lżejszy.
O tej technologii Hardy Greys poinformował wędkarzy w maju tego roku, a trochę wcześniej pięć muchówek wykonanych w technologii SINTRIX przekazano do przetestowania zawodowym wędkarzom z Florydy.

Złowiono na nie ponad 1000 ryb. Wśród nich był rekin ważący 27 kg i 40- kilowy tarpon (duża ryba żyjąca w tropikalnej strefie Atlantyku). Nowe wędziska przeszły tę próbę pomyślnie. Do żadnych uszkodzeń nie doszło, a opinie wędkarzy były dobre. Kije SINTRIX pojawią się w sprzedaży w styczniu 2011 roku. Firma Hardy Greys zapowiada, że w nowej technologii będzie też wytwarzać wędki karpiowe i spiningowe.

Marian Lewicki

Poprzedni artykułCOMPENDIUM FRRKULORUM
Następny artykułWISŁA OCZAMI ZYGMUNTA GLOGERA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments