wtorek, 28 czerwca, 2022
Strona główna Łowisko W OKOLICACH MYŚLIBORZA

W OKOLICACH MYŚLIBORZA

Pojezierze Myśliborskie jest niewielkim fragmentem Pojezierza Zachodniopomorskiego. Malownicze rzeki, płynące wąwozami, łączą ze sobą liczne jeziora, które tworzą trzy wyraźne zgrupowania. Największe znajduje się w centralnej części pojezierza, w rejonie Myśliborza. Wyróżniają się tu jeziora Myśliborskie i Łubie, ale są też liczne mniejsze zbiorniki, stanowiące dość dobre łowiska wędkarskie.

JEZIORO RENICKIE
Jest to zbiornik rynnowy, położony na południowy wschód od Jeziora Myśliborskiego, w dorzeczu rzeki Myśli. Jego powierzchnia wynosi ponad 50 ha, długość maksymalna 2240 m, a maksymalna szerokość 320 m. Mimo wydłużonego, esowatego kształtu linia brzegowa jest silnie rozwinięta, z licznymi małymi zatokami i półwyspami.

Jezioro ma trzy głęboczki. Dwa płytsze znajdują się w części północnej, a ich głębokość wynosi 6,2 m i 5,7 m. Głęboczek w części południowej ma 8,3 m. Strefa litoralu (warstwa wody do głębokości 2,5 m) jest dość szeroka, co oznacza, że ryby różnych gatunków mają tu liczne miejsca do rozrodu i wychowu młodzieży. W północnej części akwenu znajduje się odpływ (niedostępny dla łodzi), który uchodzi do jeziora Łubie. Brzegi zarasta pas trzcin mający miejscami 5 – 6 m szerokości.

Jezioro to, z powodu kształtu misy i zmętniałej wody, jest zaliczane do zbiorników sandaczowych, mimo że sandaczy jest tu niewiele. Są natomiast okonie, szczupaki i węgorze, a z ryb niedrapieżnych głównie leszcze, płocie, liny, karasie i pozostałości po państwowej gospodarce rybackiej – amury, karpie i tołpygi. W ubiegłym roku złowiono tu tołpygę o wadze 15,2 kg oraz olbrzymiego okonia ważącego 2,5 kg. Na co dzień wędkarze łowią głównie rybę białą, przede wszystkim leszcze (do 1 kg).

Występowanie dużych ryb w jeziorze świadczy o tym, że rybackie odłowy są rzadkie i niewielkie. Można zatem oczekiwać, że wędkarze będą tu nadal łowić medalowe okazy.

JEZIORO WIERZBICKIE
Zbiornik przepływowy, zasilany przez rzekę Myśl. Łączy ona Wierzbnickie z położonym o kilometr na północ Jeziorem Myśliborskim. Wierzbnickie jest niewielkie, jego powierzchnia wynosi tylko 23 ha, a kształtem zbliżone jest do prostokąta. Jego długość wynosi 1470 m, szerokość 480 m, największa głębokość 3,2 m, średnia jedynie 1,6 m. Dno pokrywa dość gruba warstwa mułu, tylko w nielicznych miejscach (przy odpływie Myśli) jest mulisto-piaszczyste. Brzegi są niskie, podmokłe, zarośnięte trzciną, mimo to na ogół łatwo dostępne. Wierzbnickie określane jest jako jezioro linowo-szczupakowe.

Wędkarze najczęściej łowią tu leszcze, płocie, liny i karasie, a z ryb drapieżnych szczupaki i okonie, okresowo także sandacze i węgorze, które prawdopodobnie wpływają tu z Jeziora Myśliborskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu Jezioro Wierzbnickie było mocno zanieczyszczane ściekami bytowymi z Myśliborza i słynęło z dużych leszczy. Innych ryb było niewiele. Kilka lat temu wybudowano oczyszczalnię ścieków i jakość wody w jeziorze znacznie się poprawiła. Przybyło też ryb. Pojawiły się sandacze, szczupaki, klenie i jazie.

JEZIORO CZÓŁNÓW (CZÓŁNOWSKIE)
Jedno z mniejszych jezior Pojezierza Myśliborskiego. Jego powierzchnia wynosi 28 ha, długość 1080 m, szerokość 495 m. Ma kształt wydłużonej elipsy. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta. W części północno-zachodniej oraz południowo- wschodniej są dwie duże zatoki. Dno jest urozmaicone, ale pokrywa je dość gruba warstwa mułu. Według pomiarów przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych maksymalna głębokość wynosiła 4,3 m. Moje pomiary wykazują, że obecnie nie przekracza ona 2,2 m, co wskazuje, że jezioro mocno się zamula. Brzegi są dostępne tylko od zachodu (od strony miejscowości Czółnów) oraz od północnego-wschodu (od lasu).

Ze względu na niewielką głębokość latem jezioro silnie zarasta i wówczas połowy ryb są znacznie utrudnione. W tym okresie warto tu przyjechać i podziwiać typową dla polskich jezior strefowość roślin. Oprócz wszędobylskich moczarek, wywłóczników i rogatków na brzegach i w płytkiej wodzie rosną tu czermień błotna, niezapominajka błotna i kosaciec żółty, a spośród roślin głębiej zakorzenionych grzybień biały i grążel żółty.

Występują tu głównie ryby typowe dla jezior linowo-szczupakowych, wśród nich liny, szczupaki, karasie, a także płocie, leszcze i okonie. Trafiają się również ładne karpie i węgorze, ale jest ich bardzo mało, bo w ubiegłych latach tymi gatunkami jeziora nie zarybiano. Warto się tu jednak zasadzić na złociste liny, które po tarle intensywnie żerują wśród podwodnej roślinności. Widać wówczas, jak z dna unoszą się bąble i muł. Jednak w okresie wakacyjnym do połowu lina radziłbym wybrać sobie tzw. oczko pomiędzy roślinnością, bo w innych miejscach wędkowanie może nie być przyjemne.

JEZIORO KRÓLEWSKIE (KSIĄZE)
To niewielkie jeziorko (10 ha) połączone jest ciekiem z Jeziorem Myśliborskim. Jego długość wynosi 540 m, szerokość 290 m. Jezioro ma kształt eliptyczny, średnio urozmaiconą i niezbyt silnie rozwiniętą linię brzegową. W części północno-zachodniej, południowej i południowo-wschodniej znajdują się trzy niewielkie zatoczki. Dno, w większej części pokryte mułem, charakteryzuje się dość znacznym spadkiem głębokości. W części centralnej wynosi ona 11,4 m, choć dawniej dochodziła do 20 m. Brzegi akwenu są dobrze dostępne, bo co roku wędkarze wycinają trzciny. Roślinność zanurzona jest przeciętnie rozwinięta, dominują rdestnice, wywłóczniki okół-kowe i moczarka kanadyjska.

Jezioro Królewskie jest typowym zbiornikiem linowo-szczupakowym, występują tu także karasie, płocie i leszcze. Jest też dużo karpi, bo jezioro było nimi systematycznie zarybiane. Przez cały rok obowiązuje zakaz połowu ryb z łodzi.

Praktyczne rady
W Jeziorach Renickim, Wierzbnickim i Czółnowskim gospodarkę rybacko-wędkarską prowadzi p. Grzegorz Siwek. Adres: Gospodarstwo Rolno-Rybackie, Wełtyń, ul. Gryfińska 33. Jak zapewnia p. Siwek, w jego jeziorach regularnych połowów rybackich się nie prowadzi. Jedynie 2 – 3 razy do roku dokonywane są połowy kontrolne. Pokazują one, jaki jest gatunkowy skład ryb i jakimi gatunkami powinno się te jeziora zarybiać.

Zezwolenia na połów można wykupić w sklepach wędkarskich w Myśliborzu, Gorzowie Wlkp. oraz w rybaczówce nad Jeziorem Myśliborskim. Uprawniają one do amatorskiego połowu ryb z brzegu i łodzi w jeziorach: Myśliborskim, Łubie, Renickim, Wierzbnickim, Czółnowskim, Steklnie, Borzymskim i Węgorznie (łącznie około 1000 ha wody). Informacje o tych zbiornikach znajdują się też na stronie: www.naryby.biz. Plany batymetryczne jezior można zamawiać e-mailem gosp.ryb.mysliborz@wp.pl

Użytkownikiem Jeziora Królewskiego jest obecnie PZW Okręg w Gorzowie Wlkp. i tam należy uiścić opłatę za wędkowanie.
Żadnego hotelu ani ośrodka wypoczynkowego w okolicy nie ma. Pozostaje tylko namiot. Miejsca na biwak jest pod dostatkiem.

Przemysław Czerniejewski

Poprzedni artykułBOLENIE W ŁYNIE
Następny artykułJAŚ I MAŁGOSIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments