środa, 29 czerwca, 2022

KAMEDUŁ

Jezioro Kameduł leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego niedaleko wsi Udziejek. Ma około 30 ha powierzchni i blisko 2,5 km linii brzegowej. Według map batymetrycznych, jego maksymalna głębokość wynosi 25 m, ale wskazania echosondy pokazują, że jest tam ponad trzydzieści metrów.

Jezioro Kameduł jest otoczone zwartym pasem roślinności, dominuje trzcina, sitowie i tatarak. W południowej, płytszej części jeziora dno pokrywają gęste łąki roślinności podwodnej (grążel, moczarka kanadyjska, włócznik). Brzeg jeziora tworzą wysokie zalesione skarpy.

Kameduł to jezioro typu sielawowego, z wodą przejrzystą i chłodną. Pływa w nim sporo ryb białych i drapieżnych. Dzierżawca zarybia jezioro i dobrze go pilnuje.

Wędkarze zaglądają tu dosyć rzadko i polują niemal wyłącznie na szczupaki. Najlepiej robić to z łódki, bo wtedy można dokładnie obłowić pas trzcin i rozległe podwodne łąki. Od lat skuteczne tu są 10-centymetrowe woblery pomalowane na płotkę z czerwonym brzuszkiem oraz rippery na dwu- lub pięciogramowych główkach.

Łowione w Kamedule szczupaki zwykle ważą trochę ponad trzy kilogramy. Rekordem jest złowiona jesienią dziesięciokilówka. Padają także ładne liny i karpie. Latem mało kto wyprawia się tu na okonie, chociaż łowi się je dość łatwo. Jednak największe sztuki wyciąga się dopiero zimą spod lodu.

Andrzej Sztukowski
Suwałki

Poprzedni artykułFENOLOGIA ROZRODU RYB
Następny artykułWISŁA W PRZEWOZIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments