środa, 29 czerwca, 2022
Strona główna Biologia TROCHĘ O BIOLOGII PSTRĄGA

TROCHĘ O BIOLOGII PSTRĄGA

W sierpniu, przed zbliżającym się tarłem, pstrągi muszą zdobywać olbrzymią ilość pokarmu. Stają się niesłychanie żarłoczne i atakują wszystko, co przypomina coś do jedzenia. Gdyby nie to, że w tym czasie w rzekach jest dużo pożywienia, niewiele z nich dotrwałoby do tarła.

Rzeki, w których żyją pstrągi potokowe, mają różne okresy. Najgorszy jest zimowy, kiedy rybom jest trudno o pokarm. Ale koniec zimy, który często w naszym klimacie przypada na początek lutego, to czas, w którym pstrągi odbijają sobie zimowy okres poszczenia. To okres, kiedy pojawiają się, po zimowaniu, żaby. Bardzo energetyczne kąski. Później, wiosną, przychodzi czas na tarło rzecznych minogów, a w lecie następuje okres wegetacji roślin, wraz z nimi różnych skorupiaków i bezkręgowców, które pstrągi też zjadają, ale wolą bardziej energetyczne pożywienie, czyli duże skorupiaki i małe rybki.

Kiedy trzeba jeść dużo, a tak jest przed tarłem, kiedy pstrągi budują gonady, nie można kaprysić. Pstrągi zjadają wszystko, co daje się bez trudu dogonić. Każdego dnia skład pokarmu może być inny, ale w większości rzek pewne organizmy stale się powtarzają w diecie ryb. Tam, gdzie masowo występują niewielkie, 3-4-centymetrowe pijawki, one przede wszystkim będą łupem pstrągów. Przez cały rok pijawki kryją się pod kamieniami albo wśród roślin. Na początku sierpnia składają jaja, a później osłabione, niemrawo spływają z nurtem. Taki kąsek to dla pstrągów prawdziwa gratka, bo zawiera wysokokaloryczny, lekkostrawny pokarm. Czterdziestocentymetrowy pstrąg potrafi w ciągu dnia połknąć do 100 pijawek i najczęściej nie dostrzega wtedy innych żyjątek.

Sierpień jest okresem masowych wylotów jętek. Pstrąg ukryty w tunelu między roślinami zdoła w ciągu dnia schwytać około 4 tysięcy niewielkich oliwek, owadów, które w tym kształcie mają korpusy. Żerując od świtu do zmierzchu w każdej minucie zjada 6 owadów. Nawet tak duża liczba jętek nie równoważy 100 pijawek, których przeciętna masa wynosi około 5 mg. Z prostego przeliczenia wynika, że jedna pijawka ma dla pstrąga wartość 50 jętek. Dlatego kiedy pstrąg, podczas żerowania na owadach, ma okazję schwytać rybę albo pijawkę, natychmiast je atakuje.

Nieprzebranym źródłem pokarmu pstrągów są żyjące na łodygach roślin larwy meszek. Ich liczebność jest ogromna. Na każdej łodyżce tysiące. Trzymają się mocno podłoża znajdującą się na końcu odwłoka przyssawką. Nie dają się oderwać prądowi wody, dlatego pstrągi zdzierają je z łodyg. Najczęściej robią to tak, że chwytają pyskiem łodyżkę, zamykają pyszczek i dają się znosić nurtowi obłuskując larwy. Czasem oderwą kawałek rośliny i połykają go wraz z larwami. Przy takim koszeniu zdarza się, że pstrąg w ciągu dnia zje około 10 tys. larw – potężny kłąb poskręcanych owadów, żyjących w żołądku jeszcze przez kilka minut po połknięciu przez rybę. Zajęty oskubywaniem roślin z meszek, pstrąg rzadko atakuje inne ofiary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments