niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaBiologiaDOBRE ZIMOWE KRYJÓWKI

DOBRE ZIMOWE KRYJÓWKI

Gdzie w zimie szukać pstrągów…

Zimą pstrągi wybierają takie miejsca w rzece i tak w nich się zachowują, aby tracić jak najmniej energii. Najczęściej przebywają w miejscach ze słabym przepływem wody i licznymi kryjówkami, które zapewniają im schronienie przed innymi drapieżnikami. Dlatego pstrągów należy szukać w głębszych płaniach, wzdłuż brzegów oraz w wolnym nurcie poprzedzającym bystrzyny. Bardzo rzadko spotka się je w szybkim nurcie bystrzyn, na środku potoków, we wlotach do płani, czyli tam, gdzie najchętniej przebywają latem. Dobrymi zimowymi kryjówkami są doły pod podmytymi brzegami, stopnie wodne, zatopione konary drzew, gałęzie, rośliny wodne, czasem większe kamienie i głazy. Zimą w korzystnych siedliskach może przebywać kilka pstrągów, bo są one teraz mniej agresywne. Najczęściej są to sztuki nie- przekraczające trzydziestu centymetrów. Większe sztuki nawet w zimie są samotnikami.

Duży wpływ na wybór miejsca w rzece mają podwodne źródła. Woda wypływająca ze źródeł ma temperaturę wyższą niż w rzece, a jej temperatura utrzymuje się na stałym poziomie. W miejscach takich pstrągi odbywały tarło, a teraz chętnie tu przebywają. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że pstrągi potokowe nie stoją przy samych źródłach, ale w miejscach, gdzie woda jest już trochę wymieszana i różnica w temperaturze nie jest tak duża. Przebywanie w tych miejscach warunkuje działanie instynktu przetrwania. Zbyt ciepła woda zwiększa bowiem metabolizm ryby, a ten nie byłby dostosowany do ilości pokarmu dostępnego o tej porze roku. Miejsca z podwodnymi źródłami łatwo odnaleźć, najczęściej znajdują się przy dużych wzniesieniach lub skarpach sąsiadujących z przepływającą rzeką.

Duży wpływ na zajmowanie zimowych stanowisk ma również pokrywa lodowa. W górskich rzekach lód pojawia się jedynie przy brzegach, w miejscach, gdzie nurt jest najspokojniejszy. Pokrywa lodowa powoduje zwężenie rzeki lub potoku i przyśpieszenie przepływu wody w miejscach, które są od niego wolne. Pstrągi w takich warunkach zajmują stanowiska pod lodem, gdzie jest najspokojniej.

Na zimowe wędrówki pstrągi decydują się bardzo rzadko. Wędrują jedynie na początku zimy w poszukiwaniu odpowiednich miejsc na przezimowanie.
Zimą pstrągi najbardziej aktywne są rano i wieczorem zaraz po zachodzie słońca. Okresy ich aktywności nie są jednak długie, bo w trudnych zimowych warunkach pstrągi decydują się raz, najwyżej dwa razy na atak, oszczędzając energię.

Za sprawą Anglików, którzy uważani są za prekursorów wędkarstwa muchowego, pstrągiem potokowym zostały zarybione rzeki wszystkich kontynentów, z wyjątkiem Antarktydy, bo na podbitych terenach angielskim kolonistom bardzo brakowało pstrągowych rzek. Dlatego dzisiaj pstrągi możemy złowić nawet na wilgotnej i gorącej wyspie Cejlon, wyspach Tasmanii, a nawet tropikalnej Afryce, gdzie też żyją w równikowych rzekach i potokach spływających ze stoków Kilimandżaro.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments