wtorek, 28 czerwca, 2022
Strona główna Łowisko SOŁA W OKOLICACH WIEPRZA

SOŁA W OKOLICACH WIEPRZA

Nad Sołę wyprawia się sporo amatorów lipieni. Ci, którym za daleko nad San, przyjeżdżają do Żywca. Zwykle udają się na pięciokilometrowy odcinek w okolicach wsi Wieprz, bo uchodzi za najładniejszy, a ryby mają tam sporo kryjówek. Rozciąga się on od boiska sportowego w Cięcinie aż do browaru na przedmieściach Żywca.

Atrakcyjne są zwłaszcza obszerne i głębokie płanie. Najciekawsza z nich znajduje się poniżej mostu drogowego w Wieprzu. Pozostaje niezmieniona od czasów wielkiej powodzi w 1997 r. Na wlewie jest tam dwa i pół metra wody. Za głazami trafiają się spore pstrągi i lipienie, jednak trudno się do nich dobrać. Średnia głębokość w miejscach, gdzie woda płynie spokojnie, wynosi 90 cm. Są tam zatopione pnie drzew oraz stare i rozmyte umocnienia brzegowe, a oprócz pstrągów i lipieni także świnki, klenie, okonie, nawet szczupaki. Trafiają się też pojedyncze tęczaki.

Do końca października lipienie stoją w prądach. Tylko podczas rójek przenoszą się tam, gdzie nurt wpada do płani albo z niej wypływa, w takich bowiem miejscach łatwiej im wychwytywać spływające owady. Gdy woda się już wychłodzi, to zajmują stanowiska mniej więcej od środka aż do końca płani. Czasami ustawiają się w wodzie o bardzo małym uciągu.

Idąc z biegiem nurtu podobnych płani, choć mniejszych, napotkamy wiele. Na obłowienie wszystkich nie starczy dnia. Czasami przedzielają je bystrza, czasem jedna płań łagodnie przechodzi w drugą. Jednak na każdej zawsze najciekawszy jest wlew, bo tam są głębokie rynny z głazami i pojedyncze zatopione drzewa.

Ciekawymi łowiskami są też kamienne opaski. U ich podnóża zawsze leży mnóstwo luźnych kamieni. Dla ryb są tam doskonałe kryjówki.

Janusz Kupczak
Cięcina k. Żywca

Poprzedni artykułGUMY – SZCZUPAKOWE PRZYNĘTY
Następny artykułŻWIROWNIA KOBIERNICE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments