środa, 22 maja, 2024
Strona głównaLódMENU PŁOCI ZIMĄ

MENU PŁOCI ZIMĄ

Płoć stanowi ważny składnik połowów wędkarskich i rybackich. Z tego względu doczekała się wielu opracowań naukowych dotyczących między innymi składu jej pokarmu. Ponieważ badania ichtiologiczne mogą być źródłem cennej informacji dla wędkarza, warto zapoznać się z ich wynikami. Prezentowany tekst oparty został na wynikach pracy Benona Jelinowskiego pod tytułem “Pokarm płoci jeziora Charzykowo” opublikowanej w roku 1950.

Benon Jelinkowski stwierdził, że w skład pokarmu płoci, zarówno w lecie, jak i w zimie wchodził plankton zwierzęcy, rośliny wyższe, skorupiaki, owady (larwy i owady dorosłe), mięczaki oraz detrytus (martwe szczątki roślinne). Jednak procentowy udział tych grup w pokarmie zimowym znacznie różnił się od letniego. Szczególnie silnie dotyczy to owadów i mięczaków, których udział w zimowej diecie płoci wyraźnie wzrastał. Zjawisko to występowało najwyraźniej u ryb starszych pięcio-, sześcio- i siedmioletnich.

Spośród nich owady, a zwłaszcza larwy żylenicy (Sialis) zjadało odpowiednio 25,4, 30,2 i 27,8%. Mięczaki natomiast zaczynają być zjadane przez płoć trzyletnią, a ich duże znaczenie w pokarmie zimowym utrzymuje się na jednakowym poziomie do szóstego roku życia. W pokarmie płoci siedmioletnich mięczaki dominowały natomiast zdecydowanie. Istotny udział w płociowym menu miały w tym czasie także skorupiaki litoralne, przede wszystkim zaś ośliczka (Asellus aqaticus), która nabierała bardzo poważnego znaczenia w pokarmie ryb starszych, od piątego roku życia włącznie. Zjadanie larw owadów rozpoczyna się w trzecim roku życia i utrzymuje się na wysokim poziomie także w kolejnych latach. Średnio na każdą badaną płoć przypadało 3,1 sztuk dużych larw owadów.

U starszych ryb ochotkowate spotykano nielicznie i udział ich był nieznaczny, wynosił od 1 do 6,4 sztuk. Na przebadanych 100 sztuk płoci w każdej klasie wiekowej stwierdzono w ich jelitach: u płoci trzyletniej – średnio 630 sztuk planktonu zwierzęcego, 14 skorupiaków, 50 larw owadów i 7 mięczaków. U płoci czteroletniej było około 160 sztuk planktonu zwierzęcego, 65 skorupiaków, 59 owadów, 12 mięczaków. U płoci pięcioletniej stwierdzono 15 sztuk zooplanktonu, 122 skorupiaki, 88 owadów i 51 mięczaków. Płocie sześcioletnie nie jadły już planktonu, natomiast na 100 sztuk ryb w tym wieku przypadało 166 skorupiaków, 159 owadów i 41 mięczaków. U płoci siedmioletnich stwierdzono 177 skorupiaków i 42 mięczaki.

Reasumując można stwierdzić, że wraz z wiekiem coraz większe znaczenie w pokarmie zimowym płoci odgrywa pokarm zwierzęcy w postaci dużych larw owadów (żylenice) oraz mięczaków. Spowodowane jest to większym zapotrzebowaniem energetycznym, które pokryć może tylko pokarm wysokobiałkowy.

(KM)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments