Płoć stanowi ważny składnik połowów wędkarskich i rybackich. Z tego względu doczekała się wielu opracowań naukowych dotyczących między innymi składu jej pokarmu. Ponieważ badania ichtiologiczne mogą być źródłem cennej informacji dla wędkarza, warto zapoznać się z ich wynikami. Prezentowany tekst oparty został na wynikach pracy Benona Jelinowskiego pod tytułem “Pokarm płoci jeziora Charzykowo” opublikowanej w roku 1950.
Benon Jelinkowski stwierdził, że w skład pokarmu płoci, zarówno w lecie, jak i w zimie wchodził plankton zwierzęcy, rośliny wyższe, skorupiaki, owady (larwy i owady dorosłe), mięczaki oraz detrytus (martwe szczątki roślinne). Jednak procentowy udział tych grup w pokarmie zimowym znacznie różnił się od letniego. Szczególnie silnie dotyczy to owadów i mięczaków, których udział w zimowej diecie płoci wyraźnie wzrastał. Zjawisko to występowało najwyraźniej u ryb starszych pięcio-, sześcio- i siedmioletnich.
Spośród nich owady, a zwłaszcza larwy żylenicy (Sialis) zjadało odpowiednio 25,4, 30,2 i 27,8%. Mięczaki natomiast zaczynają być zjadane przez płoć trzyletnią, a ich duże znaczenie w pokarmie zimowym utrzymuje się na jednakowym poziomie do szóstego roku życia. W pokarmie płoci siedmioletnich mięczaki dominowały natomiast zdecydowanie. Istotny udział w płociowym menu miały w tym czasie także skorupiaki litoralne, przede wszystkim zaś ośliczka (Asellus aqaticus), która nabierała bardzo poważnego znaczenia w pokarmie ryb starszych, od piątego roku życia włącznie. Zjadanie larw owadów rozpoczyna się w trzecim roku życia i utrzymuje się na wysokim poziomie także w kolejnych latach. Średnio na każdą badaną płoć przypadało 3,1 sztuk dużych larw owadów.
U starszych ryb ochotkowate spotykano nielicznie i udział ich był nieznaczny, wynosił od 1 do 6,4 sztuk. Na przebadanych 100 sztuk płoci w każdej klasie wiekowej stwierdzono w ich jelitach: u płoci trzyletniej – średnio 630 sztuk planktonu zwierzęcego, 14 skorupiaków, 50 larw owadów i 7 mięczaków. U płoci czteroletniej było około 160 sztuk planktonu zwierzęcego, 65 skorupiaków, 59 owadów, 12 mięczaków. U płoci pięcioletniej stwierdzono 15 sztuk zooplanktonu, 122 skorupiaki, 88 owadów i 51 mięczaków. Płocie sześcioletnie nie jadły już planktonu, natomiast na 100 sztuk ryb w tym wieku przypadało 166 skorupiaków, 159 owadów i 41 mięczaków. U płoci siedmioletnich stwierdzono 177 skorupiaków i 42 mięczaki.
Reasumując można stwierdzić, że wraz z wiekiem coraz większe znaczenie w pokarmie zimowym płoci odgrywa pokarm zwierzęcy w postaci dużych larw owadów (żylenice) oraz mięczaków. Spowodowane jest to większym zapotrzebowaniem energetycznym, które pokryć może tylko pokarm wysokobiałkowy.
(KM)