piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaMuchaWIOSENNE MUSZKI

WIOSENNE MUSZKI

Chociaż dzisiaj nie ma już nad wodami chmur rojących się dużych jętek, to niepozorne, brązowo nakrapiane muszki wciąż pozostają doskonałą pstrągową przynętą. Ich skuteczność i uniwersalność sprawiły, że March Brown doczekała się niezliczonej ilości odmian.

March Brown, tłumacząc dosłownie marcowa brązowa (jętka), to jedna z najbardziej klasycznych much, prawdopodobnie tak stara jak wędkarstwo muchowe. Już prof. Rozwadowski, pisząc z górą wiek temu swój “Poradnik dla miłośników sportu wędkowego”, spośród mnóstwa zagranicznych wzorów ją właśnie zachwalał na pierwszym miejscu: “March brown (…). Dla Dunajca najlepsza, jedyna, prawie uniwersalna mucha na wszelkie pory roku; średniej wielkości na pstrąga, drobna na lipienia, duża na łososia. Mucha ta jawi się niekiedy w nadzwyczajnej ilości na naszych wodach i ciągnie wieczorami chmurą w górę rzeki. Ogon jej robi się z dwu włókien lotki kuropatwiej i z tegoż samego materyału skrzydła. Tułów samca jest brunatny czarno przepasany, samicy żółty o złotych przepaskach (2 odmiany)”.

Jeśli chodzi o wygląd, zastosowanie i skuteczność muchy, to właściwie wszystko pozostaje aktualne. Tyle tylko, że dużych brązowych jętek Rhithrogena germanica, stanowiących pierwowzór muchy March Brown, nie ma już w naszych wodach. Te niezwykle niegdyś popularne jętki roiły się na naszych podgórskich rzekach od końca marca do początków maja. Nazywano je zwiastunem wiosny, bo wyznaczały początek aktywnego żerowania pstrągów.

Chociaż dzisiaj nie ma już nad wodami chmur rojących się dużych jętek, to niepozorne, brązowo nakrapiane muszki wciąż pozostają doskonałą pstrągową przynętą. Ich skuteczność i uniwersalność sprawiły, że March Brown doczekała się niezliczonej ilości odmian. W miarę rozwoju muszkarstwa obok mokrych much ze skrzydełkami pojawiły się odmiany bezskrzydłowe, muchy suche, wykonania typu spent (z rozłożonymi skrzydełkami), parachute (z poziomą jeżynką nawiniętą wokół skrzydełek), wreszcie nimfy i nimfy z metalowymi główkami.

Puryści mają sporo roboty z klasyfikowaniem i nazywaniem tych odmian, z wyliczaniem użytych materiałów i zapisywaniem skomplikowanych receptur. Osobiście uważam, że dobrą i skuteczną muchę March Brown można zrobić wedle własnej fantazji, dowolnie komponując jej poszczególne elementy z dość szerokiego wachlarza materiałów i trzymając się tylko najważniejszych zasad ogólnych. Co prawda tak wykonana mucha nie będzie miała prawa do dumnej nazwy March Brown Gold ani March Brown Loop Wing Emerger, ale nie zauważyłem, żeby pstrągom robiło to jakąś różnicę.

Ogonek wykonuje się z promieni sterówek kuropatwy. W suchych muchach można też użyć promieni czarno-brązowych, nakrapianych piór kaczki, zwanych mallard, a dla poprawienia pływalności dodać kilka promieni z koguciego ciemnobrązowego pióra szyjnego lub siodłowego.

Tułów powinien być w odcieniach brązu, ale tutaj panuje duża dowolność. Znane są wykonania z tułowiami srebrnymi i złotymi, oliwkowymi, ciemnożółtymi, beżowymi, a nawet ciemnobordowymi. Dobrym materiałem na tułów jest ciemna sierść zająca. Można też do niej domieszać brązowej, oliwkowej lub bordowej wełny. Sierść zmieszaną z wełną skręca się żółtą nicią podstawową.

Przewijki wykonuje się ze złotego lub srebrnego drucika, a w wersjach suchych z lamety. Dobry jest też żółty jedwab.

Materiałem na skrzydełka mokrych much są sterówki kury kuropatwy. Zastępczo można stosować sterówki lub lotki kury bażanta. Skrzydełka much suchych wykonuje się z lotek kury kuropatwy lub bażanta, a w muszkach najmniejszych z lotek słonki. Skrzydełka much suchych często sporządza się podwójnie, bo lotki i sterówki kuropatwy, a także bażanta, są mało zwięzłe i wykonane z nich skrzydełka szybko się niszczą.

Jeżynka powinna być wykonana z ciemnych nakrapianych piór siodłowych kuropatwy. W suchych wykonaniach wzmacnia się jeżynkę brązowym piórem szyjnym koguta. Na wiosenne wędkowanie polecam klasyczne mokre muchy ze skrzydełkami w wielkościach 6-10. Można nimi łowić jak muszkami mokrymi, mogą też służyć jako skoczki przy streamerze. Pod koniec kwietnia i w maju March Brown w wielkościach 8 – 12 sprawdza się doskonale w metodzie suchej muchy. Latem i jesienią używa się much nr 12 – 14. Nimfy nawiązujące do March Brown dobiera się wielkością do warunków łowienia. Są dobre przez cały sezon.o

Łukasz Ostafin
Myślenice

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments