czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaBiologiaPÓŹNOJESIENNE STANOWISKA

PÓŹNOJESIENNE STANOWISKA

Jesienne stanowiska szczupaków określają trzy najważniejsze czynniki: temperatura, poczucie bezpieczeństwa i bliskość obszarów bogatych w zdobycz.

Optymalna temperatura dla dużych szczupaków jest nieco mniejsza niż dla małych. Najlepiej się czują w wodzie o temperaturze około 8 – 12 stopni C. Przebywając w tak chłodnym środowisku nie potrzebują często żerować i w stosunku do swojej wagi zjadają niewiele pokarmu, a jednocześnie temperatura ta jest wystarczająca do uzyskania odpowiednich przyrostów.

Przy wyborze stanowisk szczupaki kierują się także bezpieczeństwem, jakie im ono daje. Dotyczy to nawet dużych sztuk, które w swoim otoczeniu nie mają przeciwników. Mogą natomiast się obawiać ataku ze strony rybożernych ptaków jak rybołów czy bielik oraz wydr. Dlatego utrwalony przez pierwsze lata życia odruch obronny sprawia, że szczupaki wolą przebywać na głębszych wodach.

Bardzo ważnym czynnikiem jest też bliskość terenu łowieckiego. Szczupaki nie mogą przebywać przez cały czas w jednym miejscu. Potrzebują pokarmu, a zysk z polowania musi być większy niż strata energii na pokonanie dystansu od żerowiska do kryjówki. Duże szczupaki pływają szybciej niż małe i na pokonanie takiej samej trasy wydatkują proporcjonalnie mniej energii, dlatego mogą szukać schronisk dość daleko od miejsc żerowania.

Tradycyjnie uważa się szczupaki za ryby stanowiskowe. Wcale to jednak nie oznacza, że zajmują one ciągle to samo miejsce. Duże szczupaki (powyżej 50 cm) są znacznie mniej przywiązane do stałych miejsc i chętnie przemieszczają się w obrębie całego zbiornika. Dzięki temu wykorzystują w jeziorze zasoby ryb znajdujące się we wszystkich rodzajach siedlisk, nie tylko w litoralu, ale także w strefie głębinowej i otwartej wody.

Zaglądają tam w poszukiwaniu ryb, mimo że w otwartej wodzie są znacznie mniej skutecznymi łowcami niż duże okonie lub sandacze. Ciekawe jest, że o ruchliwości dużych szczupaków w jeziorach decyduje przejrzystość wody. W wodach klarownych chętniej się poruszają i są mniej przywiązane do swoich stanowisk niż w zbiornikach z mętną wodą. Widać w tym ważną rolę wzroku w skutecznym polowaniu. Opłaca się im wyruszać w drogę, jeśli będą w stanie zobaczyć swą potencjalną zdobycz z większej odległości.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments