niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaBiologiaTAM ŻYJĄ SANDACZE

TAM ŻYJĄ SANDACZE

Ojczyzną naszych sandaczy (Stizostedion lucioperca) są obszary położone na wschód od Łaby. Zarybienia oraz skłonność do wędrówek znacznie jednak ich zasięg zwiększyły. Obecnie w Europie jego granice wyznaczają: na zachodzie Francja i Wielka Brytania, na wschodzie Ural, na północy Finlandia i Szwecja, na południu Pireneje, Włochy, Dunaj, Morze Czarne, Azowskie i Kaspijskie. Sandacze żyją też w Maroku i Turcji.

W Europie występują jeszcze dwa inne gatunki sandaczy: bersz (Stizostedion volgense) w dopływach Morza Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego oraz sandacz morski (Stizostedion marine) w północno-zachodniej części Morza Czarnego i przybrzeżnych rejonach Morza Kaspijskiego. Są to ryby mniejsze od naszego sandacza, ich waga rzadko sięga 2 – 3 kg.

Zdecydowanie najwięcej sandaczy, około 20 tysięcy ton rocznie, odławia się w europejskich krajach byłego ZSRR. Drugim potentatem sandaczowym jest Turcja (1,5 tys. ton, 8 proc. produkcji światowej). Kraj ten leży poza zasięgiem naturalnego występowania sandacza, ale w tamtejszych ciepłych wodach ryby te znakomicie się zaaklimatyzowały. W Polsce odławia się rocznie około 600 ton sandaczy, co stawia nas w gronie liczących się producentów, wraz z Niemcami, Szwecją i Rumunią.

(wb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments