wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaSpinningSZCZUPAKOWY SYSTEMIK

SZCZUPAKOWY SYSTEMIK

Szczupaki w Jeziorze Wikaryjskim łowię od dawna. Osiem lat temu, specjalnie z myślą o tym jeziorze, opracowałem sposób zbrojenia dużych gum do łowienia szczupaków w toni. Jest to druciany systemik pozwalający podwiesić pod gumą dwie kotwiczki i wymienne obciążenie. Uzbrojone w ten sposób kopyta zachowują się nad zarośniętym dnem tak dobrze, że gdy łowię szczupaki w wodzie stojącej, innych przynęt już prawie nie stosuję.

Systemik jest sporządzony z kawałka nierdzewnego drutu o średnicy 0,8 – 1,0 mm i długości 15 – 20 cm. Na końcu robię oczko i mocuję w nim na stałe tylną kotwiczkę (nr 4 – 2). Drut wbijam od dołu w korpus kopyta w miejscu, gdzie zaczyna się nasada ogona. Ten punkt musi być na tyle daleko od płytki ogonowej, żeby kotwiczka o nią nie zaczepiała. Drut przechodzi do góry przez cały korpus ukośnie w stronę głowy, potem idzie środkiem grzbietu. Z przodu u góry robię oczko do mocowania przynęty na żyłce. Następnie prowadzę drut wierzchem w dół pyszczka i dalej 2 – 3 cm pod brzuszkiem.

Tam wykonuję kolejne oczko, w którym mocuję przednią kotwiczkę (taką samą jak tylna lub o numer większą). Teraz wbijam drut w korpus pionowo do góry, aż znów wyjdzie przez grzbiet. Nadmiar drutu odcinam, pozostawiam tylko półcentymetrową końcówkę. Przekładam ją przez drut biegnący wzdłuż grzbietu i zaginam do dołu. Z przodu wbijam poziomo w pyszczek drucik wygięty w wydłużone „U”. To agrafka, która przytrzymuje główny drut, żeby się nie zsuwał z pyszczka na boki. Pomiędzy agrafką a oczkiem przedniej kotwicy zaciskam duże śruciny – od jednej do czterech. Kotwiczki ozdabiam pasmami czerwonej włóczki. Czasami przeciągam też włóczkę w poprzek korpusu kopyta (jego głowy) i robię z niej imitację oczu. Mając drut, okrągłe szczypce i kombinerki można zmontować systemik w ciągu kilku minut, nawet nad wodą.

Spośród różnych gum, które zbroiłem tym systemikiem, najlepiej sprawdzały się kopyta 10-centymetrowe i większe. W czystej wodzie stojącej używam głównie przynęt w kolorach stonowanych. Bardzo sobie cenię gumy z przydymionymi brzuszkami, bo dobrze je widać od dołu na tle nieba. W Jeziorze Wikaryjskim najwięcej szczupaków łowię w dni pochmurne i deszczowe. Wtedy bardzo dobre są kopyta ze srebrzystym brokatem naśladującym łuskę.

W porównaniu z tradycyjną główką jednohakową mój systemik ma sporo zalet. Przede wszystkim wyraźnie wzrasta skuteczność zacinania. Zamiast w wielki pojedynczy hak i ewentualnie „dopalacz” (miniaturową kotwiczkę założoną na kolanko haka) guma jest uzbrojona w dwie średnich rozmiarów kotwiczki. Ponieważ są one rozstawione szeroko, skutecznie zacinam zarówno szczupaki chwytające gumę w pół, jak i od ogona. Przy poprawnej technice rzutu splątania kotwiczek zdarzają się rzadko. Skuteczność zacinania poprawia także podwieszenie kotwiczek od spodu, bo prawie wszystkie szczupaki atakują przynętę z dołu albo z boku. Korzystne jest też luźne podwieszenie kotwiczek.

Szczupaki spadają z nich o wiele rzadziej niż z długich haków sztywno wtopionych w główkę. Taki sposób uzbrojenia gumy nadaje się tylko do łowienia w toni. Nie da się nią stukać po dnie, bo byłoby przy tym dużo zaczepów.
Na kopyta uzbrojone moim systemikiem łowię w toni na zarośniętych blatach i spadach. Biorą tylko szczupaki. Po zarzuceniu
i zatopieniu przynęty prowadzę ją bardzo wolno i nieregularnie. Zazwyczaj podciągam gumę szczytówką drobnymi skokami przez dwa – trzy metry, potem pozwalam jej opaść i znów podrywam do góry albo gwałtownie pociągam w bok. Znowu krótkie pociągnięcia i tak na zmianę. Przy dobrze dobranym obciążeniu guma opada powoli.

Cały czas staram się łowić tuż nad wierzchołkami roślin zarastających dno. Przynętę wyczuwam dobrze, bo pomaga mi w tym plecionka
i sztywna jak dyszel wędka dostosowana do przynęt 60-gramowych. Każde trącenie ostro zacinam. Jeżeli kotwica trafia na zielsko, to je ścinam. Kiedy skubnie szczupak, to prawie zawsze jest zacięty.

Jarosław Marciniak
Włocławek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments