piątek, 8 grudnia, 2023

WIKARYJSKIE

Jezioro Wikaryjskie znajduje się kilka kilometrów na południowy wschód od Włocławka, tuż przy trasie nr 1. Ma 74 ha, jest kryształowo czyste i malowniczo skryte wśród Lasów Łąckich. Latem służy mieszkańcom Włocławka jako popularne kąpielisko i miejsce odpoczynku. Kiedy nad wodą zapanuje cisza, ściągają tu masowo włocławscy wędkarze.

Wikaryjskie ma kształt podłużny i jest usytuowane na osi północny zachód – południowy wschód. Jego długość wynosi 1500 m, przeciętna szerokość około 400 m, głębokość waha się od 2 do 6 m. Największa głębia, w południowej części jeziora, sięga 10,5 m. Brzegi w większości porasta trzcina. Dno jest przeważnie ilaste albo muliste, porośnięte dywanami moczarki.

Sezon wędkarski na Jeziorze Wikaryjskim jest podzielony. Wiosną, w maju i czerwcu łowi się tu przede wszystkim białą rybę. W lipcu i sierpniu pełno tu wypoczywających mieszkańców Włocławka. Ani gwar, ani nagrzana woda nie sprzyjają dobrym połowom. Dopiero we wrześniu zaczyna się sezon na drapieżniki, który trwa do listopada.

Ryby spokojnego żeru łowi się tu przede wszystkim w nocy. Za dnia trafiają się tylko drobne leszczyki i płotki. Celem nocnych zasiadek są głównie karpie, z których Jezioro Wikaryjskie słynie. Dzięki obfitym i regularnym zarybieniom jest ich tu sporo, a trafiają się sztuki dochodzące nawet do 20 kg. Na grube karpie najlepsze są kulki proteinowe o zapachu truskawkowym. Wielu tutejszych karpiarzy nęci i łowi także na kukurydzę z zapachem waniliowym. Co prawda biorą wtedy głównie karpie do 5 kg, ale w zanętę wchodzą także liny i leszcze (2 – 3 kg) i kilogramowe jazie.

Stanowiska wędkarskie przygotowane w trzcinach są przez miejscowych regularnie nęcone. Zajmowanie ich dłużej niż dzień jest źle widziane. Nocami łowi się z łódek na przybrzeżnych płyciznach (z lądu nie ma do nich dostępu), zwłaszcza przy północno-wschodnim krańcu jeziora. Wystarczy nęcić przez kilka wieczorów, by w wodzie mającej mniej niż metr głębokości nałowić całkiem przyzwoitych karpi, linów i leszczy. Do łowienia na płyciznach stosuje się delikatne zestawy spławikowe ze świetlikami. Liny wyjątkowo dobrze zwabia tu zanęta o nazwie Schleie (lin). Na haczyk zakłada się przeważnie białe robaki, a w łowiskach nęconych kukurydzą – kanapkę z konserwowej kukurydzy i białych robaków.

Choć szczupakiem zarybia się Jezioro Wikaryjskie regularnie i obficie, wiosną i latem trudno tu o dużą sztukę. Spininguje się prawie wyłącznie z łodzi. Małe i średnie szczupaki biorą przeważnie na płyciznach i łagodnych stokach porośniętych moczarką i rzadką trzciną. Tych samych miejsc przez cały rok trzymają się też okonie patelniaki. Na płyciznach skuteczne są wszystkie rodzaje lekkich przynęt. Sporego szczupaka najłatwiej złowić na stokach na pograniczu zielska i otwartej wody.

Prawdziwy sezon na drapieżniki zaczyna się tu jednak dopiero po pierwszych wrześniowych chłodach, a jego szczyt przypada zwykle na przełom października i listopada. Jesienne szczupaki biorą na stokach na głębokości od 6 do 9 m. Nie ma prawie roku, by ktoś nie złowił 10-kilogramowej sztuki. Przynętą są głównie obrotówki typu long nr 3 – 4 oraz duże kopyta na główkach o wadze 10 – 15 g. Tym, co łowią głęboko na gumy, trafiają się pojedyncze sandacze o wadze ok. 5 kg. Wyrośnięte okonie (do kilograma) trzymają się twardego, niezarośniętego dna. Najlepiej biorą na 7-centymetrowe kopyta. Spininguje się wygodnie, bo na dnie jest mało twardych zaczepów. Wyjątkiem są zatopione krześliska (zwane tutaj jatami).

O ich położenie najlepiej pytać miejscowych wędkarzy. W krześliskach kryją się węgorze, które łowi się nocami na spławikowe zestawy z martwą rybką. Czasem zamiast węgorza na haczyk trafia kilkukilowy sum.

Choć licznie odwiedzane, Jezioro Wikaryjskie jest rybne i dla wędkarzy atrakcyjne. Poza dwoma wakacyjnymi miesiącami można tu nie tylko do syta się nałowić, ale i przyjemnie odpocząć.

Kazimierz Grzelak,
prezes klubu spiningowego Wisła-Włocławek

Poprzedni artykułSZCZUPAKOWY SYSTEMIK
Następny artykułWIOSENNE PSTRĄGI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments