środa, 4 października, 2023
Strona główna Środowisko CHINY - KOPALNIA WIEDZY O KOPALNYCH RYBACH

CHINY – KOPALNIA WIEDZY O KOPALNYCH RYBACH

Z zadziwiającą regularnością pojawiają się doniesienia z Chin o nowych i ważnych odkryciach kopalnych organizmów, w tym także ryb. Co prawda po wpadce „National Geografic”, który opublikował opis pierwszego opierzonego dinozaura, będącego w rzeczywistości fałszerstwem, zaufanie do chińskich rewelacji nieco spadło, to jednak znaczenia tamtejszych odkryć trudno przecenić.

Naukowcy odnaleźli w Chinach przypuszczalnych przodków wszystkich zwierząt kręgowych, a także tych, które dały początek śluzicom, minogom i rybom. Dotąd wizerunki tych zwierząt powstawały tylko dzięki wyobraźni badaczy, teraz zaś mają ich dobrze zachowane szczątki. Druga grupa pochodzących stamtąd odkryć dotyczy innego ważnego epizodu w dziejach ryb. Przed około 400 milionami lat powstały ryby kostne, które bardzo szybko rozdzieliły się na dwie grupy. Jedna z nich dała początek większości współczesnych ryb, druga, dziś prawie wymarła, zapoczątkowała rozwój zwierzętom lądowym.

Właśnie z tego etapu ich ewolucji pochodzi ostatnio odkryta przez międzynarodowy zespół naukowców Achoania, której opis znalazł się w czasopiśmie “Nature”. To znalezisko zmusza naukowców do przeorientowania poglądów. Okazało się bowiem, że ryby te były bardziej prymitywne niż sądzono, miały bowiem niektóre cechy… rekinów.

Także w Polsce, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i w Sudetach można znaleźć skamieniałe szczątki lub odciski ryb w kamieniach. Najczęściej są to fragmenty szkieletów, znacznie rzadziej trafić można na dobrze zachowane całe szkielety, takie jak na zdjęciu obok. Ten odcisk znaleziono w skałach wapiennych w okolicy Jasła. Pochodzi z trzeciorzędu, a dokładniej z późnego oligocenu (37,5 – 26 mln lat). W tym czasie na terenach dzisiejszej Polski szumiało ciepłe i płytkie morze.

Ryba miała dużą głowę i potężne szczęki, ale była niewielka. Potrafiła szybko pływać i prowadziła drapieżny tryb życia. Jest to przedstawiciel rzędu beryksokształtnych. Do dziś ryby te żyją w morzach, ale niegdyś były znacznie liczniejsze. W toku ewolucji musiały oddać pole sprawniejszym rybom okoniokształtnym, które zresztą wzięły od nich początek.

Poprzedni artykułBARTON
Następny artykułCZAS DUŻEGO SZCZUPAKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments