piątek, 1 lipca, 2022
Strona główna Biologia ZEROWA PŁYWALNOŚĆ

ZEROWA PŁYWALNOŚĆ

Ciśnienie atmosferyczne przenosi się pod wodę, a ryby odczuwają je dzięki pęcherzowi pławnemu. Z wędkarskiego doświadczenia wiemy, że okonie najlepiej biorą wtedy, gdy ciśnienie jest ustabilizowane. Ma to swoje uzasadnienie w budowie okonia. Otóż jego pęcherz pławny jest zamknięty. Inne ryby potrafią nadmiar gazu w pęcherzu wypuścić pyskiem lub połknąć powietrze, kiedy potrzebna jest im większa pływalność. U okonia ten proces odbywa się tylko poprzez specjalne gruczoły, co trwa o wiele dłużej.

Jeśli na przykład ciśnienie atmosferyczne spada, to okoń, aby utrzymać się na dotychczasowej głębokości, musiałby przez pewien czas wytrwale poruszać płetwami, by przezwyciężyć siłę, z jaką nadmiernie wypełniony pęcherz pławny wypychałby go do góry. Traciłby przy tym dużo energii (tak samo jak wtedy, gdy polujący okoń goni zdobycz uciekającą mu w stronę dna lub powierzchni wody). Dlatego pierwszą reakcją okoni na zmianę ciśnienia jest zmiana głębokości, na której dotychczas pływały. Po prostu szukają takiej strefy, w której ich pływalność znów będzie zerowa.

Zmiany ciśnienia atmosferycznego nigdy nie są duże, więc i ryba nie musi zbytnio się zanurzać lub wypływać ku powierzchni. Na przykład, przy spadku ciśnienia wynoszącym 20 mm słupa rtęci wystarczy okoniowi zagłębić się o 25 – 30 cm.
Pęcherz pławny jest unerwiony. Dlatego na zmiany ciśnienia atmosferycznego – a więc także ciśnienia w pęcherzu – są okonie bardzo wrażliwe. Prawdopodobnie odczuwają to jako dyskomfort. Z tego zapewne powodu przy znaczniejszych zmianach ciśnienia ryby te słabiej żerują. Zanim okoń przystosuje się do zmienionego ciśnienia, może upłynąć kilka godzin lub kilka dni. Zależy to m.in. od wielkości tych zmian.

Poprzedni artykułKLENIE W STATYSTYCE
Następny artykułZALEW W STARYM LUBLIŃCU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments