środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiologiaJEZIOROWE PSTRĄGI

JEZIOROWE PSTRĄGI

Ryby łososiowate żyjące w jeziorach należą do wspaniałych wędkarskich zdobyczy.
Zapięte na haczyk wieńczą piękną walką, najczęściej, długie polowanie. Złowione i sprawione dają kolejne przeżycie, tym razem wybornym smakiem.

Wiele naszych jezior zarybia się w ostatnich latach pstrągami potokowymi, trocią jeziorową (jest to ten sam gatunek, który żyjąc w rzece i w jeziorze przyjmuje różne formy), a nawet pstrągami tęczowymi. Stają się one wędkarską atrakcją. Pokazują się prawie przez cały dzień rozbryzgując powierzchnię wody po ataku na ukleje, zacięte, pięknie walczą, bo potrafią z głębokości 15 metrów wyskoczyć jak strzała ponad powierzchnię wody i natychmiast znów skryć się w głębinie. Zanim jednak wędkarz będzie mógł w walce z tą wspaniałą rybą wykazać swój kunszt, musi ją najpierw znaleźć.

Na pewno pomocne będą w tym echosondy, które nieźle się już przysłużyły w poszukiwaniach dużych toniowych szczupaków polujących na sielawy. Jednak mimo wszystko garść informacji o upodobaniach salmonidów żyjących w stojącej wodzie jest pewniejsza od najlepszego urządzenia.

Pstrągi najchętniej przebywają w temperaturze od 11 do 14 stopni, a idealna dla nich temperatura wody wynosi 12,5 st. Unikają jaskrawego światła i w letnie, słoneczne dni kryją się nawet w 25-metrowych głębinach. Najłatwiej więc natrafić na nie tam, gdzie woda jest na tyle głęboka, by dać im schronienie przed promieniami słońca i jednocześnie ma odpowiadającą im temperaturę. W dużych jeziorach masy wody przemieszczają się nie tylko w cyklu rocznym. Na ruch mają wpływ także duże temperatury powietrza nagrzewającego powierzchniowe warstwy wody. Najbardziej pstrągom odpowiadająca woda (12 – 13 stopni) znajduje się na różnej głębokości. Z tego powodu odbywają wędrówki w pionie, nie mówiąc o ciągłym przemieszczaniu się w prądach wodnych równoległych do termokliny.

Głębokość i temperatura wody to nie jedyne wskazówki dla wędkarzy. Istotnym czynnikiem jest również dostępność pokarmu. Pstrągi są bardzo skutecznymi drapieżcami, co jest zapewne główną przyczyną ich szybkich przyrostów. Nie marnują energii w pogoni za trudną do schwytania zdobyczą, nie konkurują o pokarm z innymi drapieżnikami żerującymi w grupach ani też nie polują w niekorzystnej dla siebie temperaturze. Przeciwnie, szukają ławicy ryb, która przebywa na odpowiedniej głębokości.

Kiedy taką ławicę znajdą, pozostają w jej pobliżu, pływając leniwie lub odpoczywają na dnie, jeżeli jest ono kamieniste. Dla właścicieli echosond jest to kapitalna informacja. Pokazanie się na ekranie ławicy małych ryb musi oznaczać, że w pobliżu się znajdują kropkowani drapieżcy. Przestrzec jednak przy okazji trzeba, że tylko echosondy z dużą rozdzielczością ekranu i wysyłające silną wiązkę ultradźwięków mogą być pomocne przy rozpoznawaniu ławic małych ryb.

Pstrągi żerują najaktywniej w bladym świetle, najczęściej wcześnie rano, rzadziej wieczorem. W innych porach tylko wtedy, gdy dzień jest pochmurny. Polują samotnie, i tylko, kiedy są małe (30 do 40 cm) gromadzą się w nieliczne ławice. Mają jednak te same wymagania, przebywają w tych samych rejonach jak pojedyncze duże sztuki. Częściej jednak polują przy powierzchni na ukleje. Niepotrzebne są więc echosondy do ich lokalizacji.

Pstrągi, pomimo ogromnej dostępności do mięsnego pokarmu jakim są ryby, potrafią zbierać z powierzchni owady. To także wskazówka dla wędkarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments