poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona główna Bez kategorii JEZIORO SZYMBORSKIE

JEZIORO SZYMBORSKIE

JEZIORO SZYMBORSKIE

Kiedy na pobliskim Jezioraku tłumy wczasowiczów oddają się wakacyjnym uciechom, wędkarz nie ma tam czego szukać. Ale o przysłowiowy rzut kamieniem jest wiele rybnych i cichych jezior.

Powierzchnia – 165,2 ha. Maksymalna głębokość – 25,1 m. Brzegi tylko miejscami zalesione, na ogół wysokie i strome, od strony wschodniej bardziej płaskie. Twarde, łatwo dostępne, poza nielicznymi błotnistymi zatoczkami. Typ jeziora – leszczowy.
Przez Jezioro Szymbarskie przepływa Osa, prawy dopływ Wisły. Osa jakby w ostatnich latach została zapomniana przez wędkarzy. Mówię o tym, bo warto się wybrać na prawie każdy jej odcinek. Płynie dziko. Jest rybna i tajemnicza, każdego usatysfakcjonuje. Szymbarskie ponadto jest połączone z jeziorami Stęgwica, Silm oraz Gardzień.


W jeziorze dominuje leszcz. Ponadto występują: płoć, okoń, szczupak, węgorz, lin, rzadko sieja. Czyli tak jak prawie w każdym jeziorze jest i tutaj wszelaka ryba. Jej ilość zadowoli każdego, który choć trochę rozpozna w jeziorze miejsca charakterystyczne dla konkretnego gatunku.

Wczesną wiosną, po zejściu lodu, w płytszej części jeziora dobrze bierze płoć, zwłaszcza na ziarna pęczaku i na kłódki. W części głębszej przy gwałtownych spadach dna już w kwietniu można połowić dorodnego leszcza. Z lodu leszcz dobrze bierze do głębokości 10 – 15 m, głębiej brania są rzadkie i wcale nie łowi się większych sztuk. Przynętą przy łowieniu na mormyszkę jest ochotka, przy łowieniu spławikowym czerwony robak (gnojaczek), ochotka, pęczak albo pszenica. Płoć w zimie bardzo dobrze bierze na topiony serek. Tak więc i zimą jest tutaj podobnie jak na innych jeziorach, ale przyjechać też warto, bo nawet w najsłabszych braniach wędka prawie zawsze się kiwa.


Szczupak występuje niemal wszędzie. Łowi się go w zasadzie na każdą błystkę, a także na twistera lub rippera. Najlepsze kolory – biały i srebrny. W czerwcu dobrze bierze okoń, na wszystkie przynęty. Moje największe złowione w tym jeziorze okonie miały 51, 54 i 57 cm. Spiningiści mają więc tutaj dobre łowisko, bo mało czesane najnowszymi przynętami, za to rybne w drapieżnika.
Jezioro znajduje się w gestii gospodarstwa rybackiego w Iławie. Jednorazowe zezwolenia na wędkowanie (tylko w dzień) rozprowadzają gospodarstwo rybackie i sklepy wędkarskie w Iławie. Członkowie Iławskiego Towarzystwa Wędkarskiego mogą łowić również w nocy.

Nad jeziorem widnieją potężne mury średniowiecznego zamku. Dojazd drogą Iława – Szymbark.

Wyprawa nad Jezioro Szymbarskie nie powinna się ograniczać tylko do łowienia ryb. Okolice jeziora to niegdyś, za czasów krzyżackich, dobrze zagospodarowany rejon. Dzisiaj pozostały tylko słabo widoczne fragmenty fundamentów po młynach wodnych budowanych nad Osą, gdzieniegdzie innych budowli, a można je znaleźć spacerując prastarymi duktami.


Przy najstarszych pozostały dęby, lipy i kasztany. Dzisiaj są potężne, rozłożyste i mają po kilkadziesiąt metrów. Wiele z nich jest mało widocznych, bo obrosły samosiejkami.


Wśród pól ciągną się, do dzisiaj wykorzystywane jako polne drogi, dukty mające około 200 lat. Są kapitalnymi drogami na wycieczki rowerowe. Przemierzanie tego pagórkowatego, polodowcowego terenu dostarczy, poza wędkowaniem, wspaniałych wrażeń.
W Iławie można kupić dokładne mapy terenu i aktualne przewodniki turystyczne.

Poprzedni artykułRASOWANIE GUM
Następny artykułTYLKO WTEDY GDY WIEJE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments