środa, 22 maja, 2024
Strona głównaZa granicąW LA MANCHE Z BRYTYJSKIEGO BRZEGU

W LA MANCHE Z BRYTYJSKIEGO BRZEGU

Od czterech lat wędkuję w English Channel (angielska nazwa Kanału La Manche). Łowię zarówno z brzegu jak i z jednostki pływającej. Zanim zacząłem osiągać wyniki sporo musiałem się nauczyć. Wiedzę o rybach i łowisku zdobywałem od miejscowych wędkarzy i rybaków, o wielu rzeczach doczytałem się w internecie.

Siedem lat mieszkam i pracuję w Anglii i niemal od początku pobytu wędkuję. Przygodę z wyspiarskim wędkowaniem zacząłem zapewne tak samo jak większość rodaków. Tutaj, gdzie nie popatrzysz jest jakaś woda, niemal w każdej można wędkować. Przyzwyczajony, nauczony w kraju, do wędkowania w rzekach i jeziorach zacząłem więc i tutaj od wód śródlądowych. Ryb jest naprawdę dużo, jednak wędkowanie obwarowane jest wieloma zakazami w tym, w wielu wypadkach, zakazem zabierania jakiejkolwiek ilości złowionych ryb. Przeniosłem się więc na plaże. Odkryłem inny świat i tak się nim zafascynowałem, że każdą wolną chwilę spędzam nad morzem.

Opłaty

W przypadku połowów z molo (ang. Pier ) i falochronów (ang. Breakwater) należy uiścić opłatę. Opłaty nie są stałe i obowiązują w danym rejonie. Zezwolenie uprawnia do wędkowania na jedną wędkę,  można jednak wykupić kolejne zezwolenia i łowić na dwie, trzy czy nawet cztery wędki.  Opłaty można uiścić w większości sklepów wędkarskich  w miastach zlokalizowanych na wybrzeżu. Przykładowo: bardzo popularne łowisko znajdują się okolicach miejscowości  Brighton.  Pozwolenie wykupić można tu w sklepie The Tackle Box usytuowanym przy samym porcie (www.thetackleboxbrighton.com).

Koszt pozwolenia dla osoby dorosłej na połów w dzień (godz. od 6 do 18)  to trzy funty za jedna wędkę lub pięć funtów w przypadku gdy się chce łowić na dwie wędki. Osoby starsze i juniorzy płacą odpowiednio dwa funty za jedna wędkę i trzy za dwie. W porze nocnej (od 18 do 6) stawki są o jednego funta niższe.

Należy pamiętać, że wieczorem juniorzy mogą przebywać jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Dla porównania podam cennik z miejscowości Dover. Tutaj popularne jest wśród wędkarzy łowienie z Adrmirality Pier (przyp. red. mola). Koszt pozwolenia to zaledwie jeden funt za  roczne członkostwo do tego należy doliczyć jeszcze opłatę dzienną sześć  funtów  dla dorosłego i cztery funty dla juniora i seniora (szczegółowe informacje http://doverseaanglingassociation.co.uk).

Nie płaci się natomiast za łowienie z plaży w kanale La Manche. Nie obowiązuje również limit co do ilości wędek. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary ochronne ryb.

Legal landing siese
(Wymiary ochronne)

Wymiary ochronne stanowią jedyne obostrzenie dla wędkującego z plaży. Wszystkie wymiary można sprawdzić na stronie(http://www.ne-ifca.gov.uk/minimum-landing-sizes/). Dla wygody Kolegów podam kilka wymiarów ryb tych, które najczęściej są łowione. Warto o tych wymiarach pamiętać i ich przestrzegać gdyż kary za nieprzestrzeganie są bardzo wysokie, nawet do dwóch tysięcy funtów, a kontrole zdarzają się dość często.

Wymiary ochronne dla ryb łowionych w kanale La Manche:COD (Dorsz)                         35 cm
POLLACK (Czarniak)         30 cm
HADDOCK (Plamiak)        30 cm
MACKEREL (Makrela)      30 cm
WHITING (Witlinek)         27 cm
HERRING (Sledź)               20 cm
PLAICE (Gładzica)             27 cm
HAKE (Morszczuk)            27 cm
DOVER SOLE (Sola)          24 cm
BASS (Bass morski)           36 cm
LING (Molwa)                     63 cm

Przypływy i odpływy

Wędkowanie w English Channel bardzo różni się od wędkowania w Bałtyku. Występuje tu bowiem zjawisko pływów, które u nas jest prawie niezauważalne. Przypływy i odpływy są głównym czynnikiem wpływającym na przemieszczanie się ryb oraz na ich żerowanie.  Najlepszy okres brań przypada około trzy godziny przed przypływem i w trakcie kiedy poziom wody jest podniesiony, czyli w pierwszych godzinach trwania przypływu. Później, wraz z cofającą się wodą, ryby odchodzą w głąb kanału i poza flądrami oraz jakąś drobnicą nie ma co liczyć na inne ryby. Niezmiernie istotny jest poziom na jaki podnosi się woda. Najlepsze brania są wtedy, gdy przypływ podnosi poziom morza około siedem metrów. Ryby biorą słabo gdy przypływ sięga czterech metrów lub jest mniejszy.

Godziny i wysokości przypływów i odpływów można śledzić na stronie (http://www.tidetimes.org.uk). Znając dokładnie rozkład i wielkość pływów można, dla własnych potrzeb stworzyć coś na wzór kalendarzyka brań, który zapewne bardzo ułatwi planowanie wędkarskich zasiadek.


Pora roku

Dla mnie najlepszym okresem do połowów z plaży są miesiące od kwietnia do polowy listopada. Z początkiem lata woda w kanale na tyle się ociepla że w przybrzeżnej strefie zaczynają się pojawiać bassy i makrele, a od końca lipca do września licznie napływają sole. Zimą i późną jesienią celem wędkarskich wypadów są głównie dorsze.

Łowienie bassów

Bass to jedna z najwaleczniejszych ryb żyjących w Kanale. Jest bardzo płochliwa. Dlatego chcąc osiągać dobre wyniki należy zachować całkowitą ciszę. Bassy najlepiej biorą na robaki Lugwrom i na żywca witlinka lub filety z makreli. Żywca najlepiej złowić samemu i przechowywać w pojemniku z pompką napowietrzająca. Świeżość przynęty ma bowiem ogromny wpływ na ilość brań. Pompki  zasilane bateriami są tu bardzo popularne i stosowane praktycznie przez każdego morskiego wędkarza. Trochę inne przynęty stosuję łowiąc z falochronów lub z mola. Wówczas dobrze sprawdzają się krewetki, małe kałamarnice (ang. Squid) lub głowy makreli. Ta przynęta szczególnie odpowiada bassom w okolicach falochronów. Ryby bowiem przyzwyczaiły się do odpadki po patroszeniu, które wędkarze wrzucają do morza. Bassy na tych odpadkach żerują.

Łowiąc na robaki stosuję haki Aberdeen w rozmiarze 1/0, przypon co najmniej 60 centymetrów z oliwką 90-120 gramów. Do żywca stosuję natomiast kotwiczki dwójki lub czwórki i ponad metrowy przypon. Używam wędzisk typu surf cast 3.60m z  kołowrotkami  w rozmiarze 4000, większy nie jest konieczny gdyż łowienie basów nie wymaga dalekich wyrzutów. Bass bierze dynamiczne i głęboko połyka przynętę, w przypadku łowienia na robaki zacinam w tempo, stosując żywca pozwalam rybie na wyciagnięcie około 10 -20 metrów plecionki i dopiero wówczas zacinam.


Łowienie Soli

Do łowienia Dovers sole (soli) stosuję morskie robaki  Ragworm i Lugworm, można je kupić w każdym sklepie wędkarskim na wybrzeżu. Najlepsza pora brań przypada nocą. Ryba ta podobnie jak bass jest płochliwa, ale bardziej od dźwięku odstrasza ją sztuczne światło. Dlatego staram się prawie go nie używać. Brania soli są bardzo delikatne, bardzo czujnie należy obserwować szczytówkę wedziska. Wieczorami bardzo popularne wśród wędkarzy wskaźniki brań to dzwoneczki i świetliki montowane na szczytówkach. Stosuję przypony z trzema haczykami typu Aberdeen w rozmiarze cztery  lub dwa. Zestaw dociążam  specjalnymi ciężarkami o gramaturze od 90 do 180 gramów, które nie przemieszczają się po żyłce w momencie przypływu lub odpływu. Łowię wędziskami surf cast 4.60, które są przeznaczone do dalekich rzutów, kołowrotek  7000 to minimalny rozmiar. Przyzwoita plecionka pomaga bardzo przy czytaniu brań.

Polecam wszystkim Kolegom, którzy mieszkają w Anglii lub odwiedzającym mieszkających tutaj krewnych by chwycili za wędkę. Ryb jest tu naprawdę sporo a frajda z morskiego wędkowania jest o wiele większa niż na śródlądziu. 

Marcin Wypych
Slough
Opracował Szymon Ciach


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments