wtorek, 28 czerwca, 2022
Strona główna Biologia BEZZĘBNY DRAPIEŻNIK

BEZZĘBNY DRAPIEŻNIK

Boleń jest członkiem rodziny ryb karpiowatych. Tak jak wszystkie ryby z tej rodziny nie ma zębów na obrzeżach pyska, ale nie jest z tego powodu gorszym łowcą od drapieżników. Zresztą tak całkiem bezzębny to on nie jest, głęboko w pysku ma zęby gardłowe. Są one stożkowate i zakończone jak haczyki. Dlatego ofiary, które uda mu się wessać, przytrzymuje, a następnie miażdży tymi zębami.

Boleń to pływak, szybki i wytrzymały. Ma smukłe ciało, co zmniejsza opór wody, a napędza je masywna płetwa ogonowa. Jej oba płaty (górny i dolny) mają ostre zakończenie. Tak samo zakończone są pozostałe płetwy. Dzięki temu woda spływa po nich nie tworząc wstecznych, hamujących zawirowań.

Rybożercą boleń staje się po pierwszym roku życia. Jedynie w wodach o małej dostępności pokarmu, nawet trzylatki mogą odżywiać się owadami i innymi wodnymi żyjątkami. Pokarmem dorosłych boleni są głównie ryby: najczęściej ukleje, płocie, kiełbie, świnki, jazgarze i krąpie.

Bolenie żerują przez cały rok z krótką przerwą na tarło. Wraz ze wzrostem temperatury wody, stają się coraz aktywniejsze. Polują w nurcie lub na płyciznach blisko brzegu. Starsze osobniki żerują samotnie lub w niewielkich grupach. Polowanie w grupie jest bardziej skuteczne, bo kilka boleni naraz rozbija ławicę ryb, a wtedy łatwiej jest zaatakować pojedyncze sztuki, które się od ławicy oddzieliły.

Uważa się, że bolenie nie wędrują i przywiązują się do określonych miejsc. Jedynie w zalewach morskich i dużych jeziorach zaobserwowano, że w okresie tarła przemieszczają się w stronę dopływów.

Tarło odbywa się od kwietnia do czerwca. Tarliskami są miejsca płytkie od 0,5 do 1,5 metra, z dnem żwirowym lub kamienistym o silnym nurcie. Ikra jest szarozielonkawa i bardzo kleista, po złożeniu przykleja się silnie do podłoża. Po tarle samice opuszczają tarliska, a samce pozostają w oczekiwaniu na kolejne partnerki.

Wylęg po wykluciu szuka schronienia między kamieniami, później opuszcza miejsca z silnym nurtem i wędruje w stronę miejsc spokojniejszych, z cieplejszą wodą, obfitujących w plankton i larwy owadów. Gdy osiągnie długość kilku centymetrów, opuszcza płycizny. Wtedy wiele małych boleni staje się łupem ryb drapieżnych.

Kiedy na bolenie

Ciśnienie
Połowom najbardziej sprzyja stabilne ciśnienie atmosferyczne w granicach 990 – 1009 hPa. Przy ciśnieniu poniżej 1000 hPa korzystny jest wolny wzrost ciśnienia, zaś przy ciśnieniu powyżej 1000 hPa bolenie wolą ciśnienie stabilne lub wolno spadające.
Wiatr

Najlepsze brania są podczas wiatrów wiejących z zachodu i z północnego zachodu, kiedy na przemian słońce świeci pełnym blaskiem, a za chwilę się chowa za chmury.

Księżyc
Bolenie są bardzo aktywne w okresie nowiu i pierwszej kwadry Księżyca, natomiast krótkie okresy słabych brań przypadają na dni przed i po pełni oraz przed i po nowiu.

Poprzedni artykułBOLENIE PRZEDE WSZYSTKIM
Następny artykułZ ALFREDEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments