czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaBiologiaSTANOWISKA SANDACZY W WODZIE STOJĄCEJ

STANOWISKA SANDACZY W WODZIE STOJĄCEJ

Jak zlokalizować miejsca pobytu sandacza? Znajdziemy go wszędzie tam, gdzie jest jakaś przeszkoda naturalna czy sztuczna.

Jednym z elementów sztuki łowienia ryb jest umiejętność znalezienia ich stanowisk. A to, że niezbyt licznej grupie wędkarzy udaje się łowić sandacza jest spowodowane omijaniem jego stanowisk. Sandacz bowiem przebywa w najgorszych dla wędkarza miejscach: w pobliżu zatopionych drzew, wśród korzeni, a w zbiornikach zaporowych w karczach, które zostały po ściętym lesie. Tam czuje się on najlepiej. Jeśli chodzi o dno, sandacz lubi gruby żwir, kamienie lub grudy gliny. Unika miejsc mulistych, gdzie prądy i falowanie wzburzają dno. Głębokość wody nie odgrywa decydującej roli. Warto jednak zapamiętać, że sandacz częściej przebywa w pobliżu dna i stamtąd atakuje swoją ofiarę uderzając w kierunku powierzchni wody. Wieczorem i nocą przypływa w płytsze partie wód. Dlatego też możemy rozpoznać jego żerowanie po ucieczce drobnicy. Inaczej ucieka drobnica, gdy atakują ją okonie. Ukleje wyskakują wówczas wysoko ponad powierzchnię wody, niczym wachlarz, przed goniącymi je drapieżnikami. Najmniej widoczny jest atak szczupaka, który wolno podpływa, ale za to błyskawicznie się rzuca i chwyta swoją ofiarę.

Najczęściej jednym zwrotem wraca do swojego stanowiska i ten moment jest widoczny dla wędkarza. Bowiem, gdy ma już w pysku zdobycz, nie musi się czaić, być ostrożny. Sandacz nie jest tak dobrym myśliwym jak szczupak. Często chybia uderzając obok. Rozpoczyna swój atak od dołu, ryby więc uciekają w kierunku powierzchni. Wyskakują pojedynczo, bez charakterystycznego wachlarzyka, jak podczas polowania okoni. Jedynie niektóre rybki, te które w momencie ataku znajdowały się bliżej powierzchni, wyskakują nad taflę wody. Po tym można poznać, czy znajdujemy się w pobliżu kryjówki, czy stanowiska sandacza. Celowo użyłem dwóch określeń, kryjówką sandacza nazywam jego “mieszkanie”. Jako ryba ciemnolubna dobrze czuje się wśród gałęzi i innych zacienionych kryjówek. Sandacz często opuszcza swoją kryjówkę i poluje na znacznym obszarze, obierając stanowiska to pod zwisającą gałęzią, to pod konarem, a niekiedy przy samej powierzchni.

Jak zlokalizować miejsca pobytu sandacza? Znajdziemy go wszędzie tam, gdzie jest jakaś przeszkoda naturalna czy sztuczna. Szukamy podwodnych przeszkód najpierw wzrokiem, a w mętnej wodzie za pomocą echosondy lub linki z ciężarkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments