środa, 29 czerwca, 2022

KOLORY ZANĘT

Przy komponowaniu zanęty zazwyczaj dbamy o to, żeby były w niej składniki spożywcze dające smak i zapach oraz wpływające na kleistość lub zapewniające smużenie. Rzadko jednak zwracamy uwagę na kolor zanęty. Tymczasem ma to duży wpływ na wyniki połowów.

Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich głosi, że zanęta położona na dnie nie powinna z nim kontrastować, bo to mogłoby odstraszyć ryby. I dlatego na ciemnym dnie stosuje się ciemne zanęty, a jasne na piaszczystym. Ale budując zanętę musimy również uwzględnić to czy i ile jest w łowisku drapieżników. Jeżeli jest ich wiele to można przypuszczać, że nie ściągniemy w miejsce zanęcone jasną zanętą małych i średniej wielkości ryb. Unikać bowiem będą kontrastowego tła, bo w takim miejscu będą lepiej widoczne. Jeśli drapieżników jest mało, to zanęta w kolorze innym niż dno wzbudzi większe zainteresowanie. Duże ryby mogą się zachowywać inaczej, bo czują mniejsze zagrożenie. Zanęta kontrastująca wzbudzi ich ciekawość, ale może odstraszyć nienaturalny wygląd.

Istnieje również teoria, według której kolor zanęty należy dobierać do ubarwienia poławianych ryb. Ryby mające ciemne grzbiety, tak jak płocie i karpie, chętniej żerują w ciemnej zanęcie. Amury, klenie i leszcze mają grzbiety jaśniejsze i lepiej wchodzą w jasne zanęty. Kolor zanęty może też być uzależniony od intensywności żerowania ryb. Jeśli ryby dobrze żerują szybciej je zwabi zanęta kontrastowa. Słabo żerujące ryby, może dłużej się będą przekonywały do zanęty nie odcinającej się kolorem od dna, ale jak przypłyną, żerować będą spokojniej.
Ze zrobieniem jasnej zanęty nie ma kłopotu, bo większość używanych do niej produktów ma jasne kolory. A do zanęty ciemnej prażymy składniki lub stosujemy ciemne pieczywo. Najczęstszym sposobem jest wmieszanie w składniki spożywcze ziemi z kretowiska. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że dodatek ziemi osłabia zwięzłość ulepionych kul. Na wodach stojących nie ma to większego znaczenia, ale na łowiskach rzecznych należy do zanęty dodać więcej kleju.

Do przyciemniania zanęt używa się także barwników. Trzeba stosować barwniki wcześniej sprawdzone, bo wiele z nich ma gorzki smak, a ten odstrasza ryby.

Łowiąc często na jednym łowisku ciągle należy eksperymentować. Wówczas dojdziemy do optymalnego składu i koloru zanęty.

Poprzedni artykułJAPOŃCE GROŹNE DLA KARASI
Następny artykułCZARY-MARY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments