czwartek, 22 lutego, 2024

COLONEL

Colonel to od prawie 40 lat standardowa obrotówka firmy Balzer. Produkowana jest w sześciu wielkościach, od 2 do 14 gramów. Skrzydełko najmniejszej obrotówki ma 19 mm, największej 47.

Colonele mają prostą budowę i na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na ich szczególną skuteczność. Jednak charakterystyczny kształt listka i profil wytłoczenia sprawiają, że dobrze wirują i dają się spokojnie prowadzić zarówno pod prąd, jak i z prądem wody. Przy tych samych wielkościach skrzydełek colonele są cięższe od meppsów.

Największą zaletą coloneli jest kształt skrzydełek. Są podłużne, ale niezbyt wąskie. Obracają się blisko korpusu, ale nie gasną, bo stawiają wodzie opór na tyle silny, że obracają się także przy wolnym prowadzeniu. Mają bowiem gruszkowaty obrys, a najgłębsze przetłoczenie znajduje się w ich najszerszym miejscu. Jedną przynętą można więc łowić w rzece w każdej sytuacji. Colonel to również dobra przynęta jeziorowa.

Na bazie colonelowych skrzydełek tworzone są różne kombinacje obrotówek. Najpopularniejsze są tandemy, bo się dobrze obracają. Nierzadko w ich skład wchodzą nie dwa, lecz nawet trzy skrzydełka. Niedocenianą, ale naprawdę skuteczną przynętą są systemiki złożone z obrotówki i sztucznej rybki lub rippera.

Andrzej Radaszkiewicz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments