sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaPrzynętaPŁOCIOWE PRZYSMAKI

PŁOCIOWE PRZYSMAKI

Larwy ochotki, czerwone robaki, białe robaki…

Larwy ochotki. Można kupić w sklepach wędkarskich, można je też samemu wypłukiwać z mułu, ale jest to dosyć kłopotliwe. Haczykowa ochotka ze sklepu pakowana jest w pudełkach po kilkadziesiąt sztuk. Trzyma się ją w chłodzie i bez dostępu do światła. Jest to znakomita przynęta jednakowo skuteczna przez cały rok na ryby duże i małe, co paradoksalnie stanowi czasem jej wadę. Ochotki zakłada się na delikatne i bardzo ostre haczyki z długim trzonkiem.

Larwy chruścików
Szuka się ich w płytkich wodach, w miarę czystych i zarośniętych. Przebywają na dnie lub roślinach. Świetna przynęta na średnie i duże płocie przez cały rok, choć niegdyś zalecano ją głównie na wiosnę, gdy inne przynęty zwierzęce były znacznie trudniejsze do zdobycia. Zakłada się je na haczyki nieco większe niż ochotkowe. Z powodu miękkiego oskórka łatwo z haczyka spadają.

Czerwone robaki
Do kupienia w sklepach wędkarskich, można je też wybierać z dłużej przechowywanego obornika. Na płocie wyczynowcy ich nie polecają, ale to właśnie na nie łowi się najwięcej okazów. Stosuje się do nich haczyki z grubego drutu, żeby podczas dalekich rzutów nie przecinały robaka. Najlepiej, żeby miały długi trzonek, wówczas można robaka przebić kilka razy i wystawić grot. Dzięki temu łatwiej się zacina, a przynęta nie spada z haczyka.

Dżdżownice
Najlepsze są te, które swym lekko różowym zabarwieniem przypominają rosówki. Skutecznością dorównują czerwonym robakom. Haczyki też takie jak na czerwone robaki.

Rosówki
Są to wyłącznie przynęty na ryby duże w dużych rzekach. Na dobrym łowisku biorą na nie płocie mające więcej niż 30 cm. Nadają się tylko do postawienia na grunt.

Białe robaki
Larwy muchy plujki. W sklepach można je kupić w pudełkach lub na litry. Przechowuje się w chłodnym miejscu. Jeszcze 20 lat temu wielu wędkarzy tej przynęty nie znało. Dziś zdominowała ona połowy płoci i innych ryb spokojnego żeru. Dobierając wielkość robaków i ich liczbę na haczyku można łowić płocie różnej wielkości. W niektórych wodach są one zupełnie nieskuteczne, ale bywa też, że nie pierwszej świeżości białe robaki przewyższają wszystkie inne przynęty. Haczyki muszą być z cienkiego drutu, żeby po przebiciu robaka nie wypływała jego treść. Do jednego robaka dobry jest haczyk typu cristal, jeżeli zakładamy ich więcej, lepszy będzie haczyk z szerszym łukiem kolankowym.

Kastery
Poczwarki muchy plujki (kolejne stadium po larwie, kastery to wynik przeobrażania się białych robaków). Bardzo dobre, jednak poza zawodami prawie wcale nie stosowane. Większość wędkarzy po prostu nie wie, że poczwarki są dobrą przynętą i je wyrzuca. Kastery nie są przynętą selektywną, smakują jednakowo wszystkim rocznikom ryb. Haczyki jak do białych robaków.

Kukurydza
W ciągu ostatnich 10 lat spośród wszystkich przynęt zrobiła chyba największą karierę. Najprościej kupić puszkę konserwowej kukurydzy w sklepie spożywczym. Jest tak samo dobra jak kukurydza specjalnie preparowana. Przynęta na średnie i duże ryby. Jest skuteczna od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale najbardziej latem. Haczyki powinny mieć krótki trzonek i szeroki, półokrągły łuk kolankowy. Z cienkich haczyków ziarno często spada przy rzucie lub delikatnym braniu. Grot warto wystawić na zewnątrz.

Groch
Obecnie niemodny, a skuteczny tak jak kukurydza. Nieco trudniej go przygotować, można jednak stosować zielony groszek z puszki lub specjalny groch wędkarski. Haczyki takie jak do kukurydzy.

Pszenica i pęcak
Kiedyś bardzo popularne przynęty na małe
i średnie ryby. Dziś zastąpiły je białe robaki. Skuteczne głównie latem, zwłaszcza w łowiskach, gdzie się je często stosuje. Sklepy oferują te przynęty pasteryzowane w słoikach i puszkach, czasami dodatkowo barwione i aromatyzowane. Do łowienia na jedno ziarno używa się haczyka z krótkim trzonkiem, jeśli ziaren ma być więcej, trzonek powinien być dłuższy, bo na niego przesuwa się ziarna z kolanka.

Ciasta i pasty
Wygodne w użyciu i łowne. Można kupić gotowe (są sprzedawane w pudełkach
i tubkach) albo przygotować samemu. Przynęty przede wszystkim na lato. Ważne jest, żeby dostosować je do właściwości wody, a zwłaszcza nie przesadzić z zapachem i kolorem. Biorą je wszystkie roczniki płoci, a selektywność można uzyskać zakładając na haczyk większą porcję ciasta wyrobionego „na twardo”. Rozmiar i kształt haczyka dobieramy do rozmiaru i konsystencji przynęty.

Syntetyki
Mystic, niektórzy nazywają to przynętą z probówki. Na jej temat wędkarze mają odmienne opinie. Wielu nie może się do tej przynęty przekonać. Powód jest taki, że raz bije na głowę wszystkie inne przynęty, innym razem wręcz ryby odstrasza. Produkt oryginalny jest znacznie skuteczniejszy od krajowego (Tidbit), choć na pierwszy rzut oka są takie same. Przynęta całoroczna. Haczyki jak do ciast.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments