sobota, 22 czerwca, 2024

PRZY RURZE

Tam, gdzie do rzeki wpada choćby najmniejszy strumień, kanał albo rów, ryb zawsze jest sporo. Doskonałymi łowiskami są również wypływy ścieków z przetwórni spożywczych, rzeźni, mleczarni, hoteli, stołówek, szpitali, a nawet zrzuty wody deszczowej.
Przy tzw. rurach ryby gromadzą się szczególnie wiosną, kiedy w rzece nie mają zbyt dużo jedzenia. Chociaż w większości zakładów działają już oczyszczalnie, to do rzeki nadal trafia wiele odpowiadającego rybom pokarmu, a deszczówka niesie ze sobą spore ilości robaków i owadów, które zostały wymyte z ziemi i dostały się do studzienek kanalizacyjnych. Niekiedy woda wypływa z rury wartkim strumieniem i rozmywa w rzece denne osady, wypłukując z nich larwy owadów, mięczaki i skorupiaki.

W warkoczu spienionej wody, który tworzy się przy wypływie z rury, każdego dnia dostrzeżemy srebrzyste błyski. To stada uklei wychwytujących niesione przez rzekę okruszki. W czystszych rzekach przy dnie cięższe kawałki pokarmu zbierają jelce. W pobliżu lubią się kręcić klenie, wczesną wiosną również jazie, które w swych wędrówkach na tarło chętnie tu przystają. Na pograniczu nurtu i spokojnej wody często żerują płocie, krąpie i leszcze. Kilkanaście metrów poniżej rury, gdzie docierają największe kęsy, można się spodziewać karpia.

Tak dużego skupiska żywej karmy drapieżniki nie przegapią. Wynurzająca się z wody płetwa grzbietowa oznacza, że przybył boleń i zaraz się rzuci na baraszkujące ukleje. Przy betonowym lub kamiennym umocnieniu brzegu polują okonie. Drobne rybki umykają przed ich atakami wzbudzając na powierzchni wachlarzowate rozpryski wody. W leniwym prądzie przy brzegu lubi się też przyczaić szczupak. Niegdyś przy pralniach gromadziły się sumy. Zwabiał je zapach naturalnego mydła. Dziś w proszkach sama chemia, która rybom wybitnie nie służy, ale przy zrzutach innych ścieków, zwłaszcza tych najgorszych, sumy też się często pokazują.

(wb)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments