niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaKupuj z głowąANTYZACZEPOWA WAHADŁÓWKA

ANTYZACZEPOWA WAHADŁÓWKA

Większość ryb drapieżnych żyje wśród zaczepów, bo tam ma i dobre kryjówki, i dogodne miejsca do ataku. Dla wędkarza zaczepy to jednak wielkie utrapienie, większość przynęt ma bowiem odsłonięte haczyki. Można więc nimi tylko łowić na obrzeżach zaczepów, aż drapieżniki będą aktywne i ruszą za pokarmem. Problem ten rozwiązują przynęty z antyzaczepami. Znane i już prawie powszechne, są jigi z drucianymi lub plastikowymi ochraniaczmi, ale w podobny sposób można chronić groty w wahadłówkach.

Najdłużej znane były wahadłówki wykonane tak, że haczyk odsłaniał się dopiero pod wpływem nacisku rybich szczęk. Później zaczęto chować kotwiczki w obrys korpusu, co tylko częściowo załatwiało problem. Pojawiły się też wahadłówki z haczykiem kładzionym wzdłuż korpusu (widoczna na zdjęciu). Przed łowieniem ustawia się go w pozycji leżącej. Kiedy ryba zaciśnie blachę w pysku, haczyk się podnosi (nie potrzeba do tego dużej siły). Uderzenie o twardy zaczep też może otworzyć haczyk, dlatego taka błystka najpewniej działa wśród podwodnej roślinności.

Wahadłówka z chowanym haczykiem o nazwie Turku jest rozprowadzana przez firmę Balzer. Cena w Polsce 6 zł.

Przy okazji należy przypomnieć, że każdą sztuczną przynętą uzbrojoną w system antyzaczepowy można dopiero łowić skutecznie, kiedy się stosuje kije ze sztywnymi dolnikami po to, aby odpowiednia siła zacięcia została przekazana do przynęty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments