poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŁowiskoMEKKA SĄDECKICH WEDKARZY

MEKKA SĄDECKICH WEDKARZY

Wyrobiska pożwirowe Wielki Wygon koło Starego Sącza są malowniczo położone w widłach Dunajca i Popradu. Składają się z dwóch zbiorników o powierzchni 24 i 3 ha. Choć znajdują się tuż obok siebie, mają zupełnie różny charakter.

Tak zwany Mały Staw jest rozczłonkowany, a jego poszczególne części rozdziela leżąca pośrodku wyspa. Brzegi są zarośnięte krzewami i drzewami. Dostęp do wschodniego brzegu jest zabroniony, by zapewnić spokój rodzinie bobrów, która założyła tam swoje żeremia. Dno wyrobiska jest nierówne, twarde, w zagłębieniach muliste, z niewielką ilością zaczepów. Przeciętna głębokość wynosi około 2 m, maksymalna dochodzi do 5 m. Roślinności podwodnej brak. Woda jest czysta, ale mało przejrzysta z powodu dużej ilości ryb żerujących przy dnie. Zbiornik jest intensywnie zarybiany karpiem. Na kukurydzę i kulki proteinowe najczęściej łowi się sztuki od 1 do 6 kg, ale spotyka się też okazy dochodzące do 20 kg. Jest też wiele karasi, linów i leszczy, są amury, sumy i węgorze.

Duży Staw ma kształt owalny. Brzegi są częściowo zarośnięte tylko od strony północno-wschodniej. Dno jest twarde, bardzo pofałdowane. Głębokość dochodzi do 7 m. Zbiornik wypełnia krystalicznie czysta, źródlana woda. Jej przejrzystość niekiedy przekracza 2 m. Duży Staw jest zarośnięty przez roślinność zanurzoną.

Atrakcją zbiornika są amury. Największe dochodzą do 30 kg. Karpie łowi się rzadko, największy miał 19 kg (został wypuszczony). Możliwie, że są i większe, bo zbiornik był po raz pierwszy zarybiony karpiem 20 lat temu. W gąszczu roślin można trafić na okazałego szczupaka. Największy złowiony ostatnio okaz ważył 15,10 kg. Bywa też okoń i sandacz. Ze względu na gęstą roślinność drapieżniki łowi się głównie na żywca lub martwą rybkę. Trzeba je umieszczać co najmniej pół metra nad dnem, bo inaczej przynętę szybko atakują raki. Duży Staw ma też swoją ciekawostkę: pojedyncze głowacice, które wpuszczono tu na próbę.

Oba wyrobiska są własnością gminną. Mały Staw jest dzierżawiony przez p. Wiesława Paszkiewicza, który urządził tu łowisko komercyjne. Można w nim wędkować przez cały rok w godzinach od 7 do 17, latem od 5 do 21. Opłata dzienna (pobiera się ją na miejscu) wynosi 2,50 zł. Za złowione i zatrzymane ryby trzeba zapłacić osobno. Otoczenie jest dobrze zagospodarowane. Wszędzie czysto, są przygotowane stanowiska wędkarskie i paleniska do ognisk. Na miejscu parking, kemping i niewielki sklepik. Duży Staw jest ogólnie dostępny. Administruje nim p. Paszkiewicz, który pobiera opłaty w wysokości 5 zł dziennie.

W wakacje i weekendy wolno wędkować przez całą dobę, w pozostałym okresie od świtu do zmroku. Złowione ryby, z wyjątkiem amurów, można zatrzymać bez dodatkowej opłaty. Tutejsi karpiarze zwyczajowo wypuszczają z powrotem do wody wszystkie karpie i amury powyżej 7 kg. Odstępstwa od tej reguły są niemile widziane.

J.K.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments