poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona główna Spławik Z BOCZNYM TROKIEM NA LINY I LESZCZE

Z BOCZNYM TROKIEM NA LINY I LESZCZE

Boczny trok doskonale się sprawdza przy łowieniu dużych, ostrożnych linów i leszczy.

Boczny trok nie jest wymysłem spiningistów. Niektórzy wędkarze spławikowi w ten sposób od lat obciążają przynęty. Są nimi specjaliści w połowie leszczy i linów. Ryby te zagarniają pyskiem porcję mułu, wypluwają do góry i dopiero z opadających drobin wychwytują interesujące ich larwy owadów.

Zestaw obciążony zwyczajnie, czyli z ołowiem umieszczonym na głównej żyłce, na branie leszcza reaguje najczęściej powolnym wynurzeniem spławika, na który należy zareagować szybkim zacięciem. W przeciwnym razie za chwilę leszcz wypluje podejrzanie ciężką porcję mułu, bo poczuje ołów, który uniósł z dna. Branie lina jest jeszcze bardziej pogmatwane. Spławik tańczy na wodzie, przytapia się i wynurza. Zdezorientowany wędkarz nie wie, kiedy zaciąć. Robi to za wcześnie lub za późno, co w obu przypadkach jest równoznaczne ze stratą zdobyczy i spłoszeniem żerujących w łowisku ryb.

Zawieszenie obciążenia na bocznym troku oszczędza wędkarzom wielu dylematów, a rybom podejrzeń. Ciężarek, leżący gdzieś z boku, nie uczestniczy w pierwszej fazie brania. Leszcz lub lin zgarniając z dna porcję mułu, długo ma do czynienia z przynętą na luźnej żyłce. Żongluje nią, smakuje i oddziela od zanieczyszczeń, nie czuje nienaturalnego oporu. Ołów podniesie dopiero wówczas, kiedy połknie zdobycz i zacznie się oddalać. Dopiero ten, najwłaściwszy do zacięcia moment pokaże spławik, wykładając się na powierzchni wody lub znikając pod wodą.

Trok można umieścić na zestawie w dwojaki sposób. Wianuszek śrucin lub jeden większy ciężarek zaciskamy na głównej żyłce, około 15 cm powyżej dowiązujemy cieńszy przypon z haczykiem. Łowiąc liny w gąszczu roślin lepiej postąpić odwrotnie: trok sporządzony z cienkiej żyłki uwiązać do głównej. W tym wariancie uzyskamy zdecydowanie mocniejszy zestaw, bo haczyk jest przytwierdzony do grubszej żyłki.

Roman Szczerba

Poprzedni artykułMOJA NAJWIEKSZA PASJA
Następny artykułKASZUBSKIE PSTRĄGI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments