sobota, 13 lipca, 2024

UJŚCIE BIEBRZY

Biebrza uchodzi do Narwi w okolicach Wizny, a dokładnie – koło wsi Ruś. Jest największym prawobrzeżnym dopływem Narwi. Ma 155 kilometrów długości, jej szerokość przy ujściu wynosi około 40 metrów. Od wsi Dębowo aż do ujścia (ok. 90 kilometrów) stanowi przedłużenie Kanału Augustowskiego.

W pobliżu ujścia wzdłuż lewego brzegu Biebrzy ciągną się mokradła i rozlewiska zwane Bagnem Ławki. Są one ostoją ptaków i częścią Biebrzańskiego Parku Narodowego. Granica Parku biegnie nurtem Biebrzy. Jej prawy brzeg jest podmokły. Nawet przy niskim stanie wody i bezdeszczowej pogodzie w wielu miejscach do rzeki nie da się dojść. Najlepiej unikać skrótów i chodzić tylko po ścieżkach wydeptanych pomiędzy zaroślami. Niezbędne są wodery.

Wędkujący z brzegu najczęściej sięgają po gruntówkę lub przystawkę ze spławikiem. Spiningowanie z brzegu jest mało popularne z powodu dużej ilości zaczepów. Nierówne dno utrudnia też łowienie na przepływankę. Na zarzuconą w przybrzeżny dołek gruntówkę z czerwonym robakiem może wziąć kleń, leszcz, jaź lub okoń. Sporo tutaj średniej wielkości szczupaków, dlatego popularne jest chodzenie z żywcem „na macanego”. Miłą, choć rzadką niespodzianką dla łowiących na żywca i spining bywa sum.

Pełną swobodę w łowieniu daje łódka lub ponton. Można wtedy obławiać lewą stronę Biebrzy, niedostępne rozlewiska oraz rynny ciągnące się wzdłuż zarośniętych brzegów, a także swobodnie spiningować. Oprócz szczupaków, okoni, kleni i jazi na spiningistów czekają bolenie. Wśród żerującego głośno stada widać także sztuki medalowe. Miejscowi wędkarze najczęściej łowią je na ołowianki, dlatego skuteczna może być na przykład jasna, szybko prowadzona guma.

Plagą tych okolic są komary. Zwłaszcza rano i wieczorem konieczny jest dobry środek odstraszający (repelent). Przydaje się też specjalna siateczka do ochrony głowy i szyi.

Na pograniczu Biebrzańskiego Parku Narodowego nie wolno używać silników spalinowych. Nie można też łowić z lewego brzegu (po stronie Parku) i prawego brzegu Narwi.

Jarosław Kurek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments