sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiologiaO STU JAZIACH...

O STU JAZIACH…

Informacje statystyczne.

Bywalec dużych rzek
Spośród 76 jazi, dla których udało się ustalić miejsce połowu, przeszło 93% (71 ryb) złowiono w rzekach, nieco ponad 5% (4 ryby) w jeziorach i zalewach, a jedną rybę w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Te proporcje pokazują, jak silnie ten gatunek jest związany z rzeką.

O jazia – zwłaszcza medalowych rozmiarów – najłatwiej w dużych rzekach. Prym wiedzie Wisła, z której pochodzi 27% wszystkich jazi złowionych w rzekach (19 ryb). W Odrze, Narwi, Warcie i Noteci złowiono łącznie 32% rzecznych jazi (23 ryby). Z innych rzek pochodzą pojedyncze sztuki.
Woda podgrzana jaziom wyraźnie nie służy. Na blisko sto ryb tylko jedną złowiono w kanale zrzutowym przy elektrowni.

Sezon na jazia
Najlepszy okres łowienia jazi to późna wiosna, bezpośrednio po tarle. W maju i czerwcu łowi się łącznie prawie 44% wszystkich jazi. Na lipiec, sierpień i wrzesień przypada razem 28%, czyli dokładnie tyle, co na okres od października do kwietnia włącznie. Najmniejsze szanse na jazia mają wędkarze w styczniu i w lutym. Trudno jednak określić, czy wynika to ze zmniejszonego apetytu ryb w tym okresie, czy też z trudnych warunków łowienia (zalodzenie rzek).

Wpływ ciśnienia
Przy ciśnieniu na poziomie 990 – 1009 hPa, złowiono prawie 91% wszystkich jazi. Poziom ciśnienia 1000 – 1009 hPa jest tylko nieznacznie lepszy od poziomu 990 – 999 hPa (odpowiednio 47 i 44% ryb). Niewielu brań można się spodziewać przy ciśnieniu w granicach 980 – 989 i 1010 – 1019 hPa (łącznie 9% ryb). Poniżej 980 i powyżej 1020 hPa nie złowiono żadnego jazia, spośród uwzględnionych w opracowaniu.

Najbardziej sprzyja braniom ciśnienie ustabilizowane. Przy wahaniach barometru nie przekraczających 10 hPa w ciągu trzech kolejnych dni złowiono 71% jazi, przy ciśnieniu wolno opadającym 17%, a przy ciśnieniu wolno rosnącym 11%. Przy szybkich zmianach ciśnienia nie warto w ogóle wybierać się z wędką na te ryby, bo w takich warunkach złowiono tylko jedną sztukę.

Kierunki wiatrów
W dniach połowu siedmiu jazi (niespełna 7%) wiatry wiały z kierunków zmiennych. Rozkład pozostałych kierunków przedstawia róża wiatrów.

Najlepszych efektów w łowieniu jazi można się spodziewać przy wiatrach wiejących z północnego zachodu (21%). Wiatry wiejące z północnego wschodu, zachodu, południa i południowego wschodu zwiastują brania na średnim poziomie (10 – 15%). Wiatr ze wschodu towarzyszy zwykle zmianom pogody, przy których jazie przestają żerować. Złowiono przy nim tylko 5% ryb.

Fazy Księżyca
Aż 42% jazi łowi się w okresie nowiu Księżyca, pomiędzy 25 a 3 dniem cyklu. Największe nasilenie połowów przypada na pierwszy i ostatni dzień cyklu. W czasie pełni (od 13 do 18 dnia cyklu) można się spodziewać słabych wyników. Przez pozostały okres brania utrzymują się na średnim poziomie.

Przynęty
i metody połowu
Statystyka użytych przynęt pokazuje, że jaź jest rybą wszystkożerną, przedkłada jednak pokarm mięsny nad roślinny, a jeśli ma okazję, poluje na drobnicę.

Na przynęty roślinne połakomił się tylko co piąty jaź. Smakowały mu przede wszystkim groch i konserwowa kukurydza. Wśród przynęt zwierzęcych (40% ryb) najlepsze (a może tylko najczęściej stosowane) są białe i czerwone robaki. Tylko jeden z ujętych w zestawieniu jazi wziął na żywą uklejkę z gruntu.

Spośród kilkunastu wędkarzy, którzy łowiąc na przynęty naturalne podali stosowaną metodę, ośmiu określiło ją jako gruntową, sześciu łowiło na przystawkę ze spławikiem, a trzech na przepływankę. Proporcja skuteczności metod gruntowych do przepływanki jak 4 : 1 wydaje się wskazywać, że w naturze jazia leży żerowanie poza obszarem nurtu.
Skuteczną metodą łowienia jazi jest oprócz gruntówki także lekki spining. Na sztuczne przynęty złowiono 40% ryb, z czego 2/3 przypada na obrotówki, a 1/3 na woblery, wahadłówki i gumy. O tym, że jazi na spining nie łowi się przypadkowo, na przykład polując na szczupaka, świadczą rozmiary skutecznych przynęt: obrotówki nr 0 – 2, woblery długości 3 – 7 cm i jednocalowe gumy. Wśród obrotówek przeważają błystki nr 1, srebrzyste z czerwonymi akcentami.

PODSUMOWANIE
Jazie to ryby typowo rzeczne. Najlepiej ich szukać w dużych rzekach, zwłaszcza w Wiśle, Odrze, Warcie, Narwi i Noteci.
Sezon na jazie zaczyna się po tarle i trwa od maja do września, przy czym najobfitsze połowy przypadają na maj i czerwiec. (Mam wiele informacji o połowach dużych jazi w ciepłe zimy, kiedy przed tarłem, z dużych rzek przemieszczają się do dopływów. Pozostają tam tylko do czasu odbycia tarła. Niestety tych połowów nie mam udokumentowanych, bo do takich jazi zawsze się dobierają aborygeni, którym nie w głowie robienie zdjęć). Braniom jazi sprzyja ustabilizowany poziom ciśnienia pomiędzy 990 a 1009 hPa. Przy wolnych zmianach ciśnienia łowi się blisko 1/3 ryb, a wolny spadek ciśnienia jest korzystniejszy niż jego wzrost. Najwięcej ryb łowi się przy wiatrach z północnego zachodu, które zwiastują czterokrotnie większe szanse na sukces niż wiatry wschodnie. Połowom jazi sprzyja nów Księżyca, a nie sprzyja pełnia.
Najskuteczniejsze metody na jazia to gruntówka i spining. Z przynęt roślinnych sprawdza się groch i kukurydza, jednak łowienie na białe i czerwone robaki przynosi dwukrotnie lepsze efekty. Z przynęt spiningowych zdecydowanie najskuteczniejsza jest mała srebrzysta obrotówka.

Jarosław Kurek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments