sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiologiaTAJEMNICE SANDACZY

TAJEMNICE SANDACZY

Sandacze w zbiornikach zaporowych zmieniają żerowiska zależnie od pory roku, czyli od temperatury wody, nasłonecznienia itd.

W czerwcu namierzyć je jest bardzo łatwo, bo przebywają jeszcze tam, gdzie odbywały tarło lub w pobliżu. Żerują znakomicie – muszą odzyskać kondycję po odbytych godach. Znaleźć je można przeważnie na łowiskach głębokości 3 – 4 metrów, czasem zapuszczają się jeszcze niżej. Dno w tych miejscach jest piaszczyste lub żwirowate. Biorą na różne przynęty: żywe i martwe rybki, twistery, rippery, a nawet rosówki. Najlepsza pora na gruntową zasiadkę z żywcami to zmierzch i noc (do pierwszej) oraz świt. Do spiningowania dobre jest popołudnie – po piętnastej. Złowienie kompletu sandaczy nie jest w tym okresie trudne, jeśli zna się dobrze zbiornik.


Kłopoty zaczynają się latem, gdy sandacze opuszczają rejony tarlisk. Wtedy rozchodzą się po całym zbiorniku. Żerują zapewne tak samo dobrze, ale trudniej je złowić, bo mają więcej pokarmu i zajmują rozmaite stanowiska. Niekiedy są to kilkunastometrowe głębiny. Kryją się tam przed coraz mocniejszym słońcem. Jednak w takich miejscach często brakuje tlenu. Ryby wtedy albo uciekają w płytsze rejony jeziora, zazwyczaj zacienione, albo pływają w górnych warstwach wody. A do tego wędkarze nie zawsze są przygotowani. Widzą polujące przy powierzchni sandacze, ale nie potrafią się do nich dobrać. Tylko czasem ktoś złowi sandacza na żywcówkę zarzuconą z myślą o szczupakach (taki żywiec pływa najczęściej 2 – 3 metry pod powierzchnią).


Sądzę, że w tym okresie najlepszy jest spining. Sandacze dobrze biorą na płytko prowadzony wobler, zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Sandacze żerują wtedy przy powierzchni jak okonie, a odróżnić je można po tym, że atakują pojedynczo i swoich ofiar nie gonią. Pod osłoną półmroku można się do nich zbliżyć na odległość rzutu.


Z biegiem czasu (końcówka lipca i sierpień) przyzwyczajają się do mocnego światła. Żerują między dziewiątą a piętnastą, ze szczytem w samo południe, w największy upał. Jeszcze ciekawsze jest to, że przebywają wtedy w górnej części zbiornika (okolice ujścia rzeki), na wybitnie mulistym dnie. Mułu jest czasem tak dużo, że ciężarek kotwiczący łódź zapada się w nim na metr. Sandaczom to nie przeszkadza. Najważniejsze, że jest tam dużo drobnicy.


Sprawdzają się wtedy metody gruntowa i spiningowa z tym, że zależnie od pory dnia – jest to doprawdy niesamowite! – sandacze biorą tylko z gruntu albo tylko na spining. W początkowych godzinach żerowania, od dziewiątej, brania są na gruntówkę, na martwe rybki (płotki, uklejki). Na żywe brań nie ma! Myślę, że sandacze są jeszcze mało ruchliwe i mało agresywne. W tym czasie spiningiści również sukcesów nie mają. Dobre brania na sztuczne przynęty zaczynają się w południe. Jednocześnie zamierają gruntówki. Nie pomaga, nawet zastosowanie żywej rybki, bo i ona nie jest na tyle ruchliwa, by sprowokować sandacza do ataku.
Spośród przynęt spiningowych zdecydowanie najlepsze są wszelkie gumy i to raczej spore. Bardzo dobre są rippery i kopyta o długości 7 – 10 cm. Na mniejsze brań jest mniej. Szczyt żerowania sandaczy kończy się około godziny 13. Rzadkie brania można mieć jeszcze do piętnastej.


Słyszy się często, że ryby bardzo dobrze biorą przed burzą. Moim zdaniem sandaczy ta reguła nie dotyczy. Natomiast znakomicie żerują one podczas burzy i tuż po niej. Dostają wtedy amoku. Brania na spining są prawie za każdym rzutem, przy czym aktywne są również ryby niewymiarowe, co normalnie w upalny dzień się nie zdarza. Niezwykłe jest to, że biorą rocznikami. Sandacze łowione pod koniec lipca prawie nie schodzą poniżej 70 centymetrów. Później biorą coraz mniejsze, aż łowisko zostaje zdominowane przez pięćdziesiątki. Po kilku dniach ślad po sandaczach znika. Płyną w głębsze partie zbiornika, które wychładzają się wolniej. Nadchodzi jesień.


Tomasz Rudomina

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments