niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPrzynętaZAPOMNIANY ATRAKTOR

ZAPOMNIANY ATRAKTOR

Nostrzyk jest miododajną rośliną motylkową. Dwa najpopularniejsze jego gatunki to uprawiany na paszę nostrzyk biały, i stosowany w lecznictwie nostrzyk żółty. Dzięki zawartości kumaryny nostrzyk hamuje krzepnięcie krwi i pobudza jej krążenie. Najczęściej jest stosowany do użytku zewnętrznego w postaci okładów przy stanach zapalnych, ropniach i owrzodzeniach jako lek zmiękczający, przyspieszający gojenie.


Nostrzyk pachnie jak siano. Taki zapach nadaje mu właśnie kumaryna, zawarta także w wielu innych roślinach. Ma ona właściwości narkotyczne i halucynogenne. Być może dlatego na sianie tak dobrze się śpi.


Ziele nostrzyka wabi wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru. Lubią go karpie, liny, ukleje, leszcze i klenie, ale szczególnie jest skuteczny na płocie. Można go używać przez cały rok, zwłaszcza w wodach czystych, w których wiele atraktorów płoszy ryby, zamiast je wabić. Nostrzyk jest używany do aromatyzowania zanęt gruntowych i przynęt. Może być stosowany w postaci świeżych roślin lub wysuszonego ziela. Zanęcie nadaje silny zapach siana i barwi ją na zielono, a więc upodabnia kolorystycznie do dna.

Najlepiej jest przyrządzić napar (dwie łyżki ziela na szklankę wody) i użyć go do rozrobienia zanęty. Nostrzyk można dodawać do ciasta i aromatyzować nim białe robaki, pęcak i kukurydzę. Sprawdza się także w kulkach proteinowych, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem, kiedy karpie wolą przynęty pachnące delikatnie.


Nostrzyk jest jednym z najstarszych dodatków zapachowych wabiących ryby. Dzisiaj jest prawie zapomniany i używają go zwykle wędkarze o dłuższym stażu. Ma zapach naturalny i ryby szybko go akceptują.


Nostrzyk można zbierać samemu, ale rzadko kto zna tę roślinę. Prościej będzie kupić go w aptece lub sklepie zielarskim. Opakowanie zawierające 50 gramów kosztuje około 1,5 zł. Jest to więc jeden z najtańszych atraktorów dostępnych na rynku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments