piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiZANĘTNIK PODLODOWY

ZANĘTNIK PODLODOWY

Służy do punktowego podawania zanęty na dno. Używam go do nęcenia luźną ochotką na głębokości ponad 5 metrów oraz na jeziorach przepływowych, gdzie podwodny nurt potrafi daleko znieść nawet ciężką zanętę.

Zanętnik robię z plastikowego pudełka po filmie, ołowiu i drutu dental o średnicy 1,0 mm.

Zasada działania zanętnika jest taka, żeby samoczynnie otworzył się na dnie. Dlatego musi mieć ciężkie denko. Wykonuję je więc z ołowiu, podobnie jak stopki, których rola to trzymanie denka w czasie opuszczania zanętnika. Ołowiane denko zamocowane jest na pojedynczym drucie, do którego przywiązuję grubą żyłkę. Stopki są zamocowane na drucie wygiętym w kształcie litery “U”. Ten drut jest od razu prowadnicą dla ołowianego krążka, które jest denkiem. W plastikowym pudełku powypalane są otwory, przez które przełożone są druty. Takich otworów można w denku i w jego okolicy wypalić więcej, bo przez nie będzie wychodziło powietrze podczas zanurzania zanętnika.


Kiedy zanętnik dotknie dna, żyłka luzuje się i denko samoczynnie, pod własnym ciężarem, osuwa się po drutach prowadnicach. Dla pewności, że wysypałem całą zanętę, kilkakrotnie pukam zanętnikiem o dno. Zanętnika nie można używać na zawodach, ale w wolnym wędkowaniu oddaje nieocenione usługi, można bowiem podawać w nim nie tylko sypką zanętę, ale także robaki, w tym ochotki.


Taki sam zanętnik, tylko zrobiony w lżejszej wersji stosowany jest przy łowieniu na skrócony zestaw. Uwiesza się go na szczytówce wędki i opuszcza kilka metrów od brzegu – na długość wędziska. Jest to jeden ze sposobów na przytrzymanie przy dnie większych ryb, kiedy w toni pływa dużo drobiazgu.


Jerzy Galary

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments