piątek, 19 kwietnia, 2024

RYBA CIENIA

Głębokość, na jakiej przebywają sandacze, zmienia się wraz ze zmianami oświetlenia. Jest to ryba świetnie przystosowana do widzenia przy słabym oświetleniu. Jego oczy funkcjonują podobnie jak oczy niektórych lądowych drapieżników, chociażby kotów, które mają warstwę odblaskową zwiększającą czułość widzenia w ciemnościach. W oczach sandaczy znajduje się podobna warstwa. Dzięki niej mogą one dobrze widzieć nawet przy nikłym świetle (warstwa ta powoduje, że sandacze na zdjęciach mają tak jasne oczy, jak aluminiowe kapsle od butelek z mleka).


Sandacze wybierają warstwę wody, w której natężenie światła jest małe, a o tym, ile go przenika do wody, decyduje położenie słońca oraz przejrzystość wody. Dlatego w ciągu dnia przebywają głębiej, natomiast wraz z zapadaniem zmroku wypływają ku powierzchni i na płycizny. Te dobowe zmiany głębokości wyraźnie widoczne są tylko w wodach o dużej przejrzystości. Optymalne dla żerowania oświetlenie w takich wodach ma przed świtem lub o zmierzchu.

Dobre warunki do żerowania w wodach przejrzystych mogą mieć sandacze także wtedy, gdy jest duże zachmurzenie lub na wodzie jest wysoka fala. Oba te zjawiska powodują zmniejszenie ilości światła przenikającego do wody. Podobnie miejsca ocienione na przykład przez most, duże drzewa, wykroty w brzegu stwarzają sandaczom możliwość polowania nawet w środku dnia.


Gdy woda w zbiorniku jest mętna i zawiera dużo zawiesiny nie przepuszczającej światła, na przykład gęsta pokrywa z glonów, przemieszczanie się sandaczy między warstwami głębokimi a płytkimi jest słabo zauważalne. Przebywają bliżej powierzchni i aktywnie żerują także w ciągu dnia. Stąd wytłumaczenie, dlaczego w wodach mętnych i mało przezroczystych najlepiej się czuje i rozwija.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments