sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiSPŁAWIKI Z WŁASNYM OBCIĄŻENIEM

SPŁAWIKI Z WŁASNYM OBCIĄŻENIEM

Ciężkie zestawy spławikowe (duże obciążenie na żyłce) stosuje się prawie wyłącznie po to, żeby dało się nimi daleko zarzucić. Jednak duży ciężar ołowiu może odstraszać biorące ryby. Dlatego producenci spławików zaczęli montować w korpusach tak zwane obciążenie wstępne.

Mamy dwa rodzaje takiego obciążenia: stałe (ołów wlepiony jest na stałe w korpus spławika) i wymienne (widoczne jest to na zdjęciu).

Wymienne obciążenie pozwala łatwiej dopasować się do łowiska, a jeden spławik zastępuje kilka z różnym doważeniem. Jednak spławiki z wymiennym dociążeniem są drogie.


Spławiki, jedne i drugie, potocznie nazywa się samogruntującymi. Używa się ich na łowiskach płytkich i znacznie oddalonych od łowiącego (dociążenie w dole korpusu sprawia, że w czasie lotu spławik układa się jak pocisk, dzięki temu leci daleko, można nim celnie zarzucić i nie splątać zestawu).Przy bardzo dalekich wyrzutach na antenki nasuwa się specjalne lotki, które stabilizują lot i tym samym zwiększają zasięg wyrzutu.


Jeżeli spławik ma wyporność 6 gramów, a jego korpus jest dociążony na przykład czterema gramami, to do pełnego wyważenia zestawu potrzeba na żyłce dwóch gramów ołowiu. Właśnie odciążenie przyponu jest istotą używania samogruntujących spławikow. Im mniejszy ciężar, tym pewniejsze branie ryby.


Spławików takich używamy na łowiskach płytkich, do dwóch metrów głębokości i tylko na wodach stojących.
Nie należy ich używać w sytuacjach, w których potrzeba dużo ołowiu przy dnie, np. kiedy w łowisku jest dużo drobnych ryb, bo na lekko obciążonej żyłce przynęta opada zbyt wolno.


Spławiki z obciążeniem wstępnym są bardziej podatne na znoszenie przez podwodne prądy. W łowiskach, gdzie takie prądy występują, obciążenie tradycyjnego spławika pozwoli pewniej zakotwiczyć zestaw na dnie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments