poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŁowiskoJEZIORO BACHOTEK

JEZIORO BACHOTEK

Bachotek to ostatnie jezioro w biegu Strugi Skarlanki leżącej na Pojezierzu Brodnickim. Zaraz za nim rzeczka wpływa do Drwęcy. Jest to jezioro typu leszczowego o powierzchni 211 ha. Jego maksymalna długość wynosi 4115 m, szerokość 900 m, największa głębokość 24,3 m, średnia 7,2 m.

Bachotek to jezioro ładne z wodą o dość dużej przejrzystości, ale brzegami trudno dostępnymi. Jest trochę pomostów, najwięcej na wschodnim brzegu przy ośrodkach wypoczynkowych. Można z nich łowić płotki, a jesienią okonie.

Brzegi północny i południowy są niedostępne. Przy północnym są rozlewiska Skarlanki, które miejscowi nazywają wałami i zapuszczają się tam na szczupaka, ale tylko przy pochmurnym niebie i wietrze. Ta część jeziora, od 1 marca do 31 lipca zatoka zamknięta jest do wędkowania, bo stanowi obręb ochronny.

Przy wschodnim brzegu dno jest mocno pofałdowane. W cieśninie między wyspą a zachodnim brzegiem głębokość sięga 25 metrów. Zimą jest to dobre łowisko podlodowe. Gromadzą się tu sielawy i sieje. Nie ma ich zbyt wiele, ale za nimi podążają szczupaki i okonie. Dobre łowiska zimowe są też w pobliżu obu górek (o nich za chwilę).

Na jeziorze znajduje się wyspa, na której pozostały ślady po wczesnośredniowiecznym grodzisku. Wstęp na wyspę jest zabroniony, ale blisko niej gromadzą się leszcze i płocie. Jedno z tutejszych łowisk ma nazwę lejek. Jego środek o głębokości 10 m znajduje się 150 m od cypla, pomiędzy wyspą i wschodnim brzegiem. Na stokach lejka łowi się dorodne okonie.

W środkowej części jeziora, na południe od wyspy, rozpościera się żwirowo-piaskowy blat o głębokości 7 – 8 metrów, z głęboczkami sięgającymi dwunastu metrów. W zagłębieniach dna jest muł, twardsze miejsca pokrywają kolonie racicznic.

W jeziorze są dwie podwodne górki. Szczyt jednej z nich znajduje się 2,5 m pod powierzchnią wody, drugiej – blisko sześć metrów. Obie górki to dobre łowiska jesiennych okoni i szczupaków. Przy głębszej górce trafiają się sandacze, ale rzadko.

Wyprawiając się nad Bachotek, warto zabrać echosondę, choćby najzwyklejszą, byle pokazywała nierówności dna. Wtedy łatwo będzie znaleźć okonie i leszcze.

Struga Skarlanka wpływa do Bachotka z jeziora Strażym. Lewy brzeg tego jej odcinka to torfowo-leśny rezerwat. Dla wędkarzy rzeczka jest niezbyt atrakcyjna. Wprawdzie sporo tu linów i szczupaków, ale są to egzemplarze małe, ważą niewiele ponad pół kilograma. Większe sztuki opuszczają strugę i wędrują do jezior.

Marek Jaryczewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments