czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaKuchniaRYBY ZE WSCHODNIMI NUTAMI

RYBY ZE WSCHODNIMI NUTAMI

Pewnie akurat Czytelników tego specjalistycznego miesięcznika mocno zdziwi, ale też może zaciekawi. Statystycznie jako Polacy nie doceniamy smaku ryb. Dostałem unijne opracowania, z których wynika, że nie jesteśmy smakoszami rybiego mięsa. Statystycznie w ciągu roku każdy Polak zjada 6 do 7 kg ryb. Szwed zje w tym czasie 22 kg, Brytyjczyk 26 kg, Hiszpan 38 kg, Portugalczyk 59 kg. Europejczycy oczywiście nie przodują na świecie. Na pierwszym miejscu są Japończycy, którzy ryby i owoce morza uważają za największy przysmak. Tych pierwszych zjadają 67 kg, a tych drugich 53 kg. Ciekawy jestem, czy ktoś z Państwa zgadłby, których ryb jemy najwięcej? Robiłem sondę wśród moich kolegów i postawili na pstrąga i karpia. Karp znalazł się pod koniec pierwszej dziesiątki, a pstrąg jest na 15 pozycji. Rybnym królem polskiego stołu jest… śledź. A tuż za nim mintaj.

Pomyślałem sobie, że po połknięciu tych statystycznych sensacji z przyjemnością skosztują Państwo nieco egzotycznych smaków.
Krzysztof Kucharski

HERBACIANA RYBA
o 1 kg filetów z ryby morskiej o 100 g pieczarek o 100 g szynki o 4 łyżeczki suchej herbaty o 2 cebule o łyżka mąki o łyżeczka soli o ćwierć łyżeczki imbiru o olej do smażenia
Do panierowania:o 2 białka jaj o 3 łyżki mąki o łyżeczka proszku do pieczenia
Zaparzyć herbatę w 2 szklankach wrzątku, przecedzić i ostudzić. Zalać naparem kawałki ryby podzielone na podłużne filety, przykryć je i odstawić w chłodne miejsce (najlepiej do lodówki) na 3-4 godziny. Szynkę pokroić w paseczki, a cebulę i pieczarki w plasterki. Wyjąć ryby z herbaty, osączyć albo wysuszyć papierowym ręcznikiem, delikatnie oprószyć mąką oraz solą. Na każdym kawałku położyć trochę szynki, cebuli i pieczarek, posypać imbirem, starannie zawinąć i spiąć igłą do zrazów lub wykałaczką. Białko jaja lekko ubić, wymieszać z mąką i proszkiem do pieczenia oraz taką ilością wody, żeby ciasto miało gęstość śmietany. Kawałki ryby obtoczyć w cieście, a następnie usmażyć na gorącym oleju.

DORADA ZIOŁOWA
o 4 sprawione dorady (po 200 g)
o1 pęczek natki pietruszki
o 2 łyżki oliwy
o 3 posiekane szalotki
o 3 łyżki tartej bułki
o 2 ząbki czosnku
o 8 filecików anchois
o 1/2 łyżki kaparów
o 1 łyżka masła
o 2 łyżki posiekanych ziół (natka selera, tymianek, bazylia, szałwia, rozmaryn)
o czarny pieprz i sól do smaku
Ryby oprósz solą i pieprzem. Do środka włóż po gałązce natki pietruszki. Rozgrzej oliwę w płaskiej patelni, zeszklij posiekane szalotki. Połowę wyjmij, wymieszaj z tartą bułką. Do formy z resztą szalotek włóż zmiażdżony czosnek, pokrojone anchois, kapary i zioła. Posól, podgrzewaj mieszając. Po 2 minutach ułóż na wierzchu dorady. Posyp szalotkami z tartą bułką oraz kawałkami masła. Piecz 15 minut w temperaturze 220 stopni C. Posyp natką pietruszki.

SOLA Z MIGDAŁAMI
o1 kg filetów z soli
o 100 g mielonych migdałów
o 6 łyżek soku z cytryny
o 60 g masła
o 60 g bułki tartej
o 1 łyżeczka białego pieprzu
o 1 gałązka tymianku
o 3 łyżki stołowe oliwy
o bulion warzywny
o oliwa o olej
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C. Filety skrapiamy sokiem z cytryny i solimy. Mieszamy tartą bułką z migdałami, pieprzem, posiekanym tymiankiem i łyżką soku z cytryny. Formę do pieczenia smarujemy olejem i układamy filety. Posypujemy mieszanką i obficie skrapiamy oliwą. Polewamy wywarem, pieczemy w piekarniku 35 minut na złotobrązowo. Jeśli trzeba, podlewamy wywarem.

DORSZ SZAFRANOWY
o 500 g filetów z dorsza
o 3/4 szklanki śmietany
o 3 łyżki mąki pszennej
o 3,5 łyżki mąki ziemniaczanej
o 1 cytryna
o 1 łyżeczka bazylii
o 1 łyżeczka tymianku
o 1 mała łyżeczka (do kawy) szafranu
o olej do smażenia o pieprz i sól do smaku.
Rybę umyć, pokroić na porcje, posolić, skropić sokiem z cytryny i natrzeć przyprawami (oprócz szafranu). Pozostawić na noc w lodówce. Następnie obtoczyć w mące pszennej wymieszanej z trzema łyżkami mąki ziemniaczanej i obsmażyć na rumiano z każdej strony. Śmietanę wymieszać z 1/2 szklanki ostudzonej przegotowanej wody, pozostałą mąką ziemniaczaną, odrobiną soli i szafranem. Rybę ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać sosem i zapiekać około 20 min. Podawać z białym lub brązowym ryżem i surówką ze słodkiej bądź kwaszonej kapusty. Ryba będzie smaczniejsza, jeśli włoży się ją na 1-2 godziny do miski ze słodkim mlekiem.

PSTRĄG W JOGURCIE
o 2 pstrągi (każdy ok. 500 g)
o 100 g selera naciowego
o po 50 g marchwi, pora i dymki
o 2 łyżki oliwy
o 200 g jogurtu naturalnego
o 4 ząbki czosnku
o 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
o po 1 strąku żółtej i zielonej papryki o pieprz i sól do smaku.
Ryby przyprawić solą i pieprzem. Warzywa oczyścić, pokroić na małe kawałki, włożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego oliwą, smażyć przez 5 minut, po czym zalać szklanką wody i dusić jeszcze 5 minut. Przyprawić solą i pieprzem. Warzywa wraz z rybą ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Jogurt wymieszać z rozgniecionym czosnkiem, polać rybę, posypać zieleniną. Piec 30 minut w piekarniku nagrzanym do 220 stopni C. Gotową potrawę udekorować krążkami papryki i zieleniną.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments