sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŁowiskoMĘTNO I OSTRÓW

MĘTNO I OSTRÓW

Cedyński Park Krajobrazowy, utworzony w zachodniej część Pojezierza Myśliborskiego, to teren niezwykle malowniczy i urozmaicony. Jest tu pas wzniesień, z których najwyższe, o nazwie Czarny Bocian, wznosi się 170 m n.p.m. Dwa tutejsze jeziora, Mętno i Ostrów, zasługują na szczególną uwagę zarówno ze względów wędkarskich, jak i przyrodniczych.

Jezioro Mętno znajduje się około 5 km na południowy zachód od Chojny. Jest to typowy zbiornik linowo-szczupakowy. Ma 141 hektarów, jego długość wynosi 2250 m, szerokość 800 m, głębokość maksymalna 4,0 m, średnia 2,5 m. Otacza je w większości las mieszany, z przewagą drzew iglastych, ale od strony południowo-zachodniej jest wąski pas lasu olchowego rosnącego na podłożu torfowym. Szuwary i oczerety są bardzo gęste. W części południowej wchodzą aż 30 metrów w jezioro. Rośliny wynurzone zajmują blisko 20% powierzchni jeziora. Łagodnie opadające dno sprzyja również rozwojowi roślinności podwodnej, która zajmuje 30% powierzchni jeziora. Głównie jest to rdestnica grzebieniasta, rogatek sztywny i moczarka kanadyjska.

Nic dziwnego, że doskonałe warunki do rozrodu mają tu szczupaki, liny, leszcze i płocie. Przez długie lata wędkarze uważali Mętno za szczupakowe eldorado. Niestety, gospodarka prowadzona przez byłego dzierżawcę zachwiała biologiczną równowagę jeziora. Mimo to od kilku już lat, z uwagi na dużą ilość tarlisk, szczupaków jest znowu pod dostatkiem. Najwygodniej łowić je z łódki lub z pontonu. Przynęty powinny być lekkie: 3-gramowe główki, wahadłówki z cienkiej blachy, obrotówki i pływające woblery, latem można jeszcze do tego dodać poppery. W tym mocno przy brzegach zarośniętym akwenie bardzo skuteczne jest łowienie powierzchniowe. Biorą wtedy nie tylko szczupaki, ale również okonie. W środkowej części jeziora, gdzie dno jest twarde, można łowić sandacze. Kilkukilowe sztuki trafiają się nawet w środku słonecznego dnia.

Miłośnicy białej ryby też znajdą tu zajęcie, bo w jeziorze jest dużo linów i leszczy. Liny mają tu doskonałe warunki, więc osiągają duże rozmiary. Z łodzi można je łowić w miejscach porośniętych grążelem żółtym i grzybieniem białym. Połowy z brzegu umożliwia kilkanaście rozmieszczonych wokół jeziora kładek. Według tutejszych specjalistów najlepsze przynęty na liny to duża rosówka i puszkowa kukurydza. Miejscowi wędkarze przyzwyczaili je też do ziemniaków. Nęcą skrawkami, a na haczyk zakładają większe kęsy. Ziemniaki mają jeszcze i tę zaletę, że podchodzą do nich karpie i amury, pozostałości z dawnych zarybień.

W Mętnie występują 22 gatunki ryb oraz 2 gatunki raków, błotny i pręgowaty. Wśród ryb drapieżnych, oprócz szczupaków, okoni i sandaczy, są też węgorze i sumy. Żyją tu też kiełbie, miętusy i piskorze, co dowodzi, że woda jest czysta.

OSTRÓW
Jezioro Ostrów znajduje się 2,5 km na zachód od Mętna i jest z nim połączone niewielkim dopływem. Ma ponad 80 hektarów i głębokość maksymalną 10 m (średnia – 4,4 m). Wspaniały krajobraz, orły bieliki, rybołowy, wydry (szczególnie liczne na wyspach) – wszystko to ucieszy każdego miłośnika przyrody. Bezpośrednie otoczenie jeziora to przeważnie las sosnowy, a w południowej części las olchowy, tzw. Olszyna Ostrowska, która jest rezerwatem przyrody. Dno jest urozmaicone, ma liczne przegłębienia i płycizny. Atrakcją Ostrowa są trzy naturalne pływające wyspy, które pod wpływem wiatru się przemieszczają i niekiedy ze sobą łączą. Największa z nich ma 4,5 ha. Woda jest czysta i bardzo przezroczysta. Niektórzy uważają, że jest to jedno z najczystszych jezior województwa zachodniopomorskiego.

Roślinność wodna jest tu słabo rozwinięta. Największe jej skupiska znajdują się na wyspach i w południowej części jeziora, gdzie dno jest mulisto- piaszczyste. Wśród roślinności wynurzonej dominuje trzcina pospolita i turzyce. Roślinność zanurzona to przede wszystkim rdestnice, rogatek sztywny i moczarka kanadyjska. Uboga roślinność nie sprzyja rozrodowi ryb, dlatego niezbędna jest ingerencja człowieka wspomagająca tarło naturalne. We wschodniej i północno-zachodniej części zbiornika dno jest twarde, piaszczysto-żwirowe. Znajdują się tu tarliska sandacza.

Ostrów zamieszkuje 20 gatunków ryb, m.in. leszcz, lin, płoć, szczupak, okoń, sandacz, węgorz i sum. Szczupaków jest niewiele, ale są duże. Osobniki o wadze 3-4 kg nie należą do rzadkości. Łowi się je z łodzi oraz licznych pomostów i kładek (najwięcej jest ich po stronie północnej i północno-zachodniej).

W Ostrowie, inaczej niż w Mętnie, potrzebne są cięższe przynęty. Ciekawą, wydajną, choć rzadko tu stosowaną metodą jest troling. Podobno tym sposobem łowiono tu szczupaki mające po 5-7 kg. Na troling łowi się również sumy, które, zwłaszcza w dni pochmurne, widowiskowo atakują wodne ptactwo.
Na uwagę zasługują też ryby spokojnego żeru, w szczególności duże płocie (miejscowi mówią „płocie gruntowe”), które bardzo dobrze biorą na stoku przybrzeżnej ławicy, nawet kilka metrów od brzegu. Niestety, są bardzo wybredne i trudno odgadnąć, jaka przynęta im akurat najbardziej odpowiada. Warto wówczas zakładać na hak drobne bezkręgowce, najlepiej chruściki.

W upalne dni blisko brzegów biorą na te przynęty również leszcze. Łowi się je na klasyczne zestawy odległościowe lub gruntowe ze spławikiem albo koszyczkiem zanętowym. Najczęściej trafiają się sztuki ważące od  kilograma do dwóch. 5– kilowe okazy też się zdarzają, ale jest ich niewiele.
Oba jeziora właściwie oddano wędkarzom. Połowy rybackie, tylko kontrolne, przeprowadzane są 1-2 razy do roku po to, by zbadać, jak zmienił się skład gatunkowy ryb i ustalić politykę zarybień. Od ubiegłego roku nowy dzierżawca zaczął zarybiać jeziora szczupakiem, okoniem, karasiem złocistym i linem.

Przemysław Czerniejewski

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments