środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiologiaSTORNIA I GŁADZICA

STORNIA I GŁADZICA

Najliczniejszymi bałtyckimi płastugami są stornie i gładzice. Zawdzięczają to przede wszystkim odporności ikry i wczesnych stadiów rozwojowych na niskie zasolenie wody naszego morza. Jaja większości płastug i narybek do czasu przeobrażenia unoszą się w wodzie (są pelagiczne), uważa się to nawet za niezbędny warunek, by mogły prawidłowo się rozwijać. Nie wszędzie w Bałtyku zasolenie jest na tyle duże, żeby nadać ikrze pływalność. Takie warunki występują tylko w głębokich jego częściach, bo tam zalega woda bardziej słona, która jest cięższa. Gładzica może się więc rozmnażać w Głębi Arkońskiej (jest w zachodniej części Morza Bałtyckiego) i Głębi Bornholmskiej, czasem udaje się jej tarło w Głębi Gotlandzkiej i Gdańskiej.

Dotąd uważano, że podobnie jak u gładzicy, ikra storni również musi się unosić w wodzie. Niedawno jednak szwedzcy badacze wykazali, że są dwie odmiany storni. Ikra jednej z nich jest rzeczywiście pelagiczna, natomiast drugiej pomyślnie rozwija się na dnie. Stornia składająca ikrę pelagiczną, podobnie jak gładzica, może odbywać tarło tylko w bałtyckich głębiach (Arkońskiej, Bornholmskiej, a także w Gdańskiej i Gotlandzkiej). Drugi typ storni przystępuje do tarła właściwie w całym Bałtyku, nawet w silnie wysłodzonym Botniku i Zatoce Fińskiej. W efekcie tych różnic w Bałtyku jest kilka stad storni i tylko jedno stado gładzic, zrozumiałe więc, że stornia ma znaczną liczebną przewagę nad gładzicą.

Liczebność poszczególnych roczników płastug kształtuje się w początkowym okresie ich pelagicznego życia. Ginie wówczas wiele jaj i małych rybek unoszących się w wodzie. Duża śmiertelność dotyka także narybku długości 7 – 15 mm, czyli w fazie, gdy zmienia tryb życia z pelagicznego na denny. Wielkość stada płastug zależy także od czynników wywołujących śmiertelność ryb dorosłych. Spory wpływ mają, co oczywiste, połowy. Choć nie do końca wiadomo jaki, bo nie zbiera się dokładnych danych statystycznych. Aktualnie wielkość połowów rybackich tych ryb jest aż o połowę mniejsza od maksymalnych, które uzyskiwano w latach 80.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments