sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiologiaPOTARLOWE SANDACZE

POTARLOWE SANDACZE

Sandacze zajmują miejsca głębsze i oddalone od brzegu, ale najchętniej w pobliżu płycizn, gdzie mogą znaleźć zdobycz.

Dla sandaczy czerwiec to miesiąc szczególny, teraz bowiem o ich zachowaniu decydują konsekwencje majowego tarła. Obie płcie nadal zachowują się bardzo różnie, szczególnie jest to widoczne w zajmowanych przez nie siedliskach.

Samce przeważnie przebywają jeszcze na tarliskach (przypomnijmy: są to płytkie miejsca o głębokości od 0,8 do 2,5 m, twardym dnie pozbawionym roślinności). Już nie pilnują gniazd, ale w dalszym ciągu są mało ruchliwe, choć nie aż tak jak w maju, gdy przez 2 – 4 tygodnie w ogóle nie ruszały się z miejsca. Wciąż są też bardzo agresywne i atakują wszystkie zwierzęta, które pojawiają się w pobliżu. W lipcu i następnych miesiącach ruchliwością będą już prawie dorównywać samicom.

Z kolei samice przed tarłem wolą miejsca głębsze, z ociąganiem wpływają na płytkie tarliska i pozostają na nich tylko przez kilka dni, do tygodnia. W jeziorach i zbiornikach zaporowych po złożeniu ikry szybko wracają do głębszych miejsc, natomiast w rzekach najczęściej spływają w dół. Tylko nieliczne płyną po tarle w górę rzeki.

Po tarle rozmieszczenie sandaczy zależy także od obecności ryb, na które polują. W większości naszych wód są to płocie, okonie i młode leszcze. Dlatego sandacze zajmują miejsca głębsze i oddalone od brzegu, ale najchętniej w pobliżu płycizn, gdzie mogą znaleźć zdobycz.

W dużych jeziorach stado sandaczy często się rozdziela. Część z nich żeruje wieczorem i wczesnym rankiem na płyciznach, nocą natomiast jest mało aktywna. Druga część sandaczy poszukuje zdobyczy nocą na plosie jeziora. Dostosowuje się w ten sposób do nocnego trybu życia planktonożernych stynek i sielaw, które są ich głównym pokarmem. W dzień sandacze te przebywają albo przy dnie na większych głębokościach, albo nieruchomo w toni wodnej w obrębie termokliny (warstwa wody w jeziorze, w której następuje gwałtowny spadek temperatury wody) lub nieco nad nią.

Jest jeszcze wiele innych ważnych czynników, które decydują o rozmieszczeniu sandaczy, chociażby zmiany poziomu wody, jej temperatura, przejrzystość. Generalnie sandacze są rybami dosyć ruchliwymi i często dochodzi do koncentracji ich stada w miejscach, które najbardziej im odpowiadają.

WBo

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments