środa, 29 czerwca, 2022
Strona główna Środowisko KOLCZURKA - UDANA EKSPANSJA

KOLCZURKA – UDANA EKSPANSJA

Na naszych oczach odbywa się pochód sprowadzonej z Ameryki Północnej kolczurki – pnącza pokrywającego zwartymi welonami nadrzeczne zarośla. Roślina ta należy do rodziny dyniowatych, podobnie jak ogórek, dynia lub arbuz. Jest to jednoroczne pnącze o cienkich i wiotkich łodygach osiągających nawet 6 m długości. Ma jasnozielone liście podobne do ogórka i charakterystyczne kolczasto owłosione owoce.

Kolczurka wyrasta z nasion wczesną wiosną. Za pomocą wąsów czepnych szybko pnie się po ziołach i krzewach tworząc trudny do przebycia gąszcz. Z braku podpory płoży się po ziemi. Kwitnie od czerwca do września. Drobne białe lub żółtawo-zielone kwiaty są zebrane w długich wzniesionych gronach. Suche torebki owoców utrzymują się na uschniętej roślinie nieraz przez całą zimę. Zarówno owoce, jak i nasiona, są lżejsze od wody i spływają z nurtem rzek.

Roślinę tę sprowadzono do Europy na przełomie XIX
i XX w. jako ozdobne pnącze. Jej uprawa prawie natychmiast wymknęła się spod kontroli, a od lat 20. zaczęła masową ekspansję wzdłuż rzek i potoków. W Polsce zaczęto kolczurkę uprawiać po II wojnie światowej. Przedostanie się jej nad rzeki było tylko kwestią czasu. Od połowy lat 60. jest w Polsce trwałym składnikiem roślinności nadrzecznej. Występuje tak masowo, że aż trudno uwierzyć, że rozpleniła się w ciągu ostatnich 40 lat.

mgr Janusz Guzik
Instytut Botaniki PAN, Kraków

Poprzedni artykułBEZPIECZNIE BRODZIĆ
Następny artykułMOJA NAJWIEKSZA PASJA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments