środa, 22 maja, 2024

SZCZUPAKOWE WOBLERY

… przyjęła się także nazwa kaczka. Jest to wobler pływający wykonany z jednego kawałka drewna lub plastiku…

Woblerów szczupakowych jest kilka odmian. Mają szczególny kształt, ale to nie on decyduje o tym, że szczupaki wolą je od innych. Najważniejsza jest akcja. Szczupaki lubią woblery pracujące wolno, z dużą amplitudą wahań ogona. Takie woblery można wybrać w sklepie „na sucho”. Ich cechą charakterystyczną jest usytuowanie steru. Powinien on się znajdować jak najbliżej dziobu.

Klasycznym woblerem o takich właściwościach jest szwedzki Hi-Lo (czyt. hajlo). Produkuje się go w wielu wersjach, może być pływający, tonący, jedno- lub dwuczęściowy. Każdy ma metalowy ster, który można ustawiać pod dowolnym kątem. Ustawienie steru zmienia akcję, ale w zasadzie jest ona spokojna. Cena takiego woblera, jeżeli jest to szwedzki oryginał, osiąga nawet 30 zł. Nie warto jednak wydawać tyle pieniędzy, bo można kupić takie woblery innej produkcji po 10 – 19 zł za sztukę.

Inną, według mnie najlepszą przynętą szczupakową, jest tak zwany wobler indiański. W Polsce przyjęła się także nazwa kaczka. Jest to wobler pływający wykonany z jednego kawałka drewna lub plastiku. Na dziobie ma dwa, czasem nawet trzy uszka do mocowania żyłki. Najszybszą akcję zapewnia woblerowi górne uszko, niższe nadają mu ruchy płynącego węża. Ceny kaczki zależą od wielkości. Największe, mające około 25 cm, mogą kosztować nawet 40 zł, małe i średnie 20 zł.

Kaczka, podobnie jak Hi-Lo, nadaje się do łowienia w rzekach i wodach stojących.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments