sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiologiaO SZCZUPAKACH OLBRZYMACH

O SZCZUPAKACH OLBRZYMACH

…możemy mieć zastrzeżenia do starych zgłoszeń (głównie z powodu braku dobrych wag w owym czasie), ale nie ulega wątpliwości, że takie kolosy zostały złowione lub znalezione martwe…

Przeglądając wiele zachodnich publikacji, których informacje dotyczą największych szczupaków złowionych na świecie nie znajduję kilku, które powinny być odnotowane. Chcę więc dodać garść informacji o dużych szczupakach, których “pełną” listę opublikował Jan Eggers, a która także została opublikowana w “WP” 5/91.

Warto wspomnieć, że największy zgłoszony został złowiony około 1815 roku w rzece Shannon w Irlandii i ważył 41,7 kg.
– rekord Słowacji z 1988 roku – 27,2 kg (Polovnictvo a Rybarstvo nr 9/92),
– dwa rekordowe szczupaki z Polski odnotowane w „Przeglądzie Rybackim” z 1937 roku, (str. 282 i 331) złowione sieciami. Pierwszy w Wilji i miał ponad 30 kg, drugi w Wiśle pod Nowym Dworem, o ciężarze ponad 40 kg i długości 132 cm. Nieoficjalnym rekordem Ameryki Północnej jest szczupak o masie 49 funtów (22,2 kg), natomiast oficjalny rekordowy okaz miał 20,9 kg i złowiony został na sztuczną muchę w zbiorniku zaporowym Sacandaga w stanie Nowy Jork.
Najszybsze tempo wzrostu wykazywały szczupaki wprowadzone do Hiszpanii. W pierwszych kolejnych latach życia osiągały 45, 70, 83 i 92 cm. Godne uwagi są następujące fakty:

1. Duże szczupaki łowi się nie tylko w jeziorach, lecz także w rzekach.

2. Możemy mieć zastrzeżenia do starych zgłoszeń (głównie z powodu braku dobrych wag w owym czasie), ale nie ulega wątpliwości, że takie kolosy zostały złowione lub znalezione martwe.

3. Brak zgłoszeń dużych szczupaków z Ameryki Północnej. Z pewnością nie można tego złożyć na karb braku umiejętności tamtejszych wędkarzy. Być może w grę wchodzą bliżej nieznane czynniki ekologiczne, tym bardziej że szczupaki w Ameryce rosną tak samo szybko jak w Europie.


Stanisław Cios

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments