piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaSprzętUWAŻAJCIE NA KANISTRY

UWAŻAJCIE NA KANISTRY

W łódce mam zbiornik na paliwo, który jest podłączony wężem do silnika. W bakiście mam też plastikowy kanister o pojemności 10 litrów, w którym wożę rezerwę. Do niedawna używałem kanistrów plastikowych, bo są najwygodniejsze. Nie korodują i nie potrzeba ich owijać lub układać na czymś miękkim, kiedy łódka bije o wodę i wszystko w niej klekocze i się przesuwa. Zwłaszcza gdy się szybko płynie na drobnej fali.

Kiedyś w plastikowym kanistrze pękł korek. Sądziłem, że zbyt mocno go dokręciłem, w końcu plastik nie żelazo. Kiedy pękł mi drugi i to w tym samym miejscu, ciągle jeszcze sądziłem, że to z mojej winy, bo w kanistrze miałem 10 litrów benzyny. Wprawdzie wnętrze łodzi jest białe, pokrywy bakisty także, ale uznałem, że mocno operujące słońce mogło w jej wnętrzu podnieść temperaturę i benzyna zwiększyła objętość. Od tego czasu wlewałem do kanistra tylko osiem litrów benzyny.

Do dzisiaj cierpnie mi skóra, kiedy pomyślę o kolejnych zdarzeniach. Oto pierwsze z nich. Na pokładzie miałem gazową maszynkę. Stał już na niej czajnik, ale było w nim za mało wody. Kiedy otworzyłem bakistę, by sięgnąć po butelkę, buchnęły opary benzyny. Korek znowu był pęknięty, ale tym razem w kanistrze było tylko pięć litrów benzyny. Gdyby maszynka była już włączona…

Zdarzenie drugie. Z plastikowego kanistra benzyna wyciekała przez niewidoczną gołym okiem dziurkę. To było jeszcze zanim się zorientowałem, że konstrukcja korków jest wadliwa albo kiepska ich produkcja. Kanister (przechowuję go do dzisiaj jako dowód) nie jest uszkodzony mechanicznie, a dziurka, przez którą wypływała benzyna, wygląda tak, jakby plastik nie był jednolity.

Sprawa korków, które pękają w tych samych miejscach, nie jest mowa, to trwa już od kilku lat. Pytałem znajomych, czy mieli podobne zdarzenia. Tak, mieli. Za każdym razem winę brali na siebie. Że za mocno dokręcali korek.

Wiesław Dębicki

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments