sobota, 22 czerwca, 2024

OSTRAWICA

Ostrawica to obok Olzy i Opawy jeden z największych i najbardziej malowniczych czeskich dopływów Odry. Część źródłową tworzą Ostrawica Biała i Czarna w Beskidzie Morawsko-Śląskim. Są to niewielkie kamieniste potoki, bardzo szybko reagujące na wielkość opadów. Na tym terenie utworzono rewir Ostrawica 6. Jednak do połowów nadaje się tylko krótki odcinek od połączenia Czarnej i Białej Ostrawicy do mostu na drodze Frydek-Mistek – Čadca. Najczęściej spotykamy tutaj drobne pstrągi potokowe.

Od mostu rozpoczyna się jeden z największych i najpiękniejszych beskidzkich zbiorników zaporowych – Šance z kryształowo czystą wodą i malowniczymi zatokami. Zapora tego zbiornika, wysoka na 65 m i długa na 342 m, tworzy zalew o powierzchni 333,5 ha. Jest to rezerwuar wody pitnej, więc uprawianie turystyki i wędkowanie jest tu zabronione.

Poniżej zapory Ostrawica to już spora rzeka. Rozpoczyna się tu rewir Ostrawica 4, kończący się na moście drogowym łączącym Pržno z Frydlantem n. Ostrawicą. Mimo regulacji cały rewir zachowuje dzikość i piękno górskiej rzeki. Na brzegach leżą głazy i bloki skalne. Bardzo dużo głazów jest również w nurcie. Tworzą one naturalne stanowiska dla pstrągów. Dno wyściela gruby żwir i otoczaki. Najpiękniejszy odcinek rewiru przylega do miejscowości Ostravice. Rzeka w tym miejscu opuszcza zwartą ścianę lasu, ale brzegi są mocno zakrzaczone, czasem wręcz nie do przebycia. Duży spadek oraz sporo głębokich jam i szybkich żwirowych wymiałów zapewniają rybom wspaniałe kryjówki. Przeważają lipienie oraz tęczaki z zarybień. Woda, wypływająca spod zapory, ma wyrównaną temperaturę, co bardzo sprzyja rybom łososiowatym.

Jako przynęta najlepiej sprawdza się niewielki streamer imitujący głowacza oraz dolna nimfa imitująca kiełże i larwy widelnicy. Na lipienia dobre są też niewielkie nimfy na haczykach 12-18. Bardzo skuteczna, zwłaszcza na tęczaki, jest jaskrawa, seledynowo-żółta kolorystyka przynęt.

Poniżej miejscowości Nova Dědina dolina się poszerza, pojawiają się spokojniejsze, głębsze, bardzo charakterystyczne lipieniowe płanie. Bardzo dobre jest ujście potoku Čeladenka. Wiosną, gdy spłyną wody pośniegowe, trafiają się tu ładne potokowce. Poniżej Celadenki znajduje się jaz, który sporą część wody odprowadza młynówką, ale ponizej jazu też są dobre łowiska.

Łowić w samym Frydlancie to nie jest wielka przyjemność. Dlatego proponuję ominąć to miasteczko i stanąć z muchówką przy ujściu młynówki. Dolina rzeki bardzo się tu zmienia. Ostrawica jest tu szeroko rozlana. Obok wciąż dominujących lipieni i pstrągów pojawiają się klenie i świnki, czasem brzany. Aż do granicy rewiru rzeka jest wręcz stworzona do suchej muchy. Pewniakami są tu chruścik i szara jętka. Jednak moją ulubioną metodą jest mała i lekka nimfa lub podtopiona szara jętka na dwudziestce… Rewelacja!

Poniżej mostu drogowego łączącego Pržno z Frydlantem aż do jazu we Frydku-Mistku rzeka tworzy rewir wędkarski Ostrawica 3. Na tym odcinku rzeka znów się zwęża, przyśpiesza i miejscami staje się bardzo głęboka. Pojawiają się skalne wąwozy oraz naturalne głębokie głazowiska. Jest to jedno z najlepszych pstrągowych łowisk na Ostrawicy, a o odcinku koło miejscowości Baška wędkarze opowiadają legendy. Jeszcze niedawno łowiło się tu również grube lipienie, ale zostały mocno przetrzebione. Powód: ostatnie niżówki oraz tłumy wędkarzy. Wciąż jednak jest szansa na spotkanie z wyrośniętym tęczakiem, potokowcem i okazałym kardynałem.

Warto tu stosować przynęty odmienne od tych, na jakie łowią tutejsi łowcy. Skuteczna bywa mokra mucha, przez czeskich muszkarzy prawie nie używana. Odcinek ten jest dość trudny nie z technicznego punktu widzenia, lecz dlatego, że ryby są płochliwe, a przynęty już im się opatrzyły. Dodatkowo połowom nie sprzyjają coraz liczniejsze klenie, które swoim zachowaniem płoszą żerujące lipienie. Polecam jednak ten odcinek, ponieważ wąskie, szybkie i głębokie wlewy na przemian z szeroko rozlanymi płaniami pozwalają zastosować każdą muchową metodę połowu. Dodatkowym atutem jest malowniczy krajobraz. Z każdego miejsca widoczna jest tutejsza Łysa Góra (Lysa Hora) wznosząca się na wysokość 1328 m n.p.m. Miłośników wspinaczki zachęcam do wycieczki na ten szczyt – panorama zapiera dech w piersiach!

Powoli zbliżamy się do Frydka-Mistka. Im bliżej miasta, tym w rzece więcej pstrągów tęczowych. Niestety, coraz bardziej widoczna staje się również ingerencja człowieka. Pojawia się coraz więcej szpecącego betonu. Co prawda utworzono tu jeszcze jeden rewir muchowy, jednak i rybostan rzeki, i jakość wody znacznie różnią się od tego, co jest na wyższych odcinkach. Dominują hodowlany tęczak i brzana.

Ostrawica jest dla nas bardzo atrakcyjna. Blisko tu od przejścia granicznego w Cieszynie. Wzdłuż rzeki wiedzie wygodna droga i wszędzie można dojechać samochodem. Z zaparkowaniem nie ma żadnego problemu. O nocleg też nie jest trudno. Oferują go wszystkie nadrzeczne miejscowości, a ponadto w Bašce znajduje się świetnie wyposażony kemping. Co prawda wędkarzy zjeżdża tu sporo, ale też rzeka jest mocno dorybiana, zwłaszcza pstrągami tęczowymi. Złowienie wymiarowej ryby nie sprawi kłopotu nawet początkującemu muszkarzowi. Dużą niedogodnością są natomiast wahania poziomu wody, zwłaszcza powyżej Frydlantu. Należy na to zwracać baczną uwagę, by nie sprowokować nieszczęścia.

W drodze powrotnej warto wstąpić na Zamek we Frydku-Mistku i odwiedzić słynne Muzeum Beskidów.

Kazimierz Żertka
Cieszyn

Garść informacji
Wymiary i okresy ochronne
Pstrąg potokowy – 25 cm, zakaz połowu od 01.09 do 15.04.
Pstrąg tęczowy – 25 cm, zakaz połowu od 01.12 do 15.04.
Pstrąg źródlany – 25 cm, zakaz połowu od 01.09 do 15.04.
Lipień – 30 cm, zakaz połowu od 01.12 do 31.05.
Brzana – 40 cm, zakaz połowu od 15.03 do 15.06.
Świnka – 30 cm, zakaz połowu od 15.03 do 15.06.

Wolno zabrać trzy ryby łącznie z lipieniem.
Okres połowu w Ostrawicy trwa od 16.04 do 30.11.
Wszystkie dopływy oprócz potoku Čeladenka są wyłączone z wędkowania.
W ciągu tygodnia (od soboty do soboty) można łowić tylko trzy razy (3 dni).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments