środa, 22 maja, 2024
Strona głównaPrzynęta SztucznaWAHADŁÓWKA NA BELONY

WAHADŁÓWKA NA BELONY

Przebogate możliwości daje zbrojenie przynęt spiningowych, w których się stosuje strzemiączka. Pisaliśmy o tych pomysłach, już opatrzonych patentami, których autorem jest Robert Taszarek, trener kadry narodowej spiningistów. Przedstawiliśmy miękkie przynęty. Teraz kolej na wahadłówki i obrotówki.

Dowiedzieliśmy się od kolegów znad morza, że przez cały ubiegły sezon testowali na belonach wahadłówkę Taszarka. Z belonami jest ten kłopot, że wiele z nich schodzi po krótkim holu. Uderzenie, chwilowy opór i luz. Ale nic w tym dziwnego, bo ryba ma twardy i wąski pysk, jak dziób bociana. Nie ma wiele miejsca do wbicia się kotwiczki.

Powszechnie, na belony, używa się przynęt z dodatkowymi kotwicami, które są przywieszone do kółka łącznikowego, na drucie lub na lince. Są dobre, ale się zaplątują i podczas wyrzutu, i podczas ślepego zacięcia.

W ubiegłym sezonie łowiłem z kolegami niemal wyłącznie belony – mówi Antoni Hołub – na wahadłówkę Taszarka. Nie rzuca blachą w trakcie szybkiego ciągnięcia, a to podstawa, żeby ryba w nią wcelowała. Kotwiczki nie zakładają się za plecionkę, w związku z tym z tej wahadłówki prawie belony nie spadają, bo ma trzy kotwiczki i to umieszczone blisko siebie.

Jest jeszcze inne oryginalne zastosowanie strzemiączek w obrotówce. Dwa zachodzące na siebie strzemiączka pozwoliły na osi błystki założyć dwa skrzydełka. Podobne błystki były znane, ale ich pomysłodawcy zakładali strzemiączko na strzemiączko, przez co słabo wirowały. Rozwiązanie Taszarka jest najlepsze, bo skrzydełka wirują zawsze, nawet podczas wolnego sprowadzania obrotówki z biegiem nurtu. Ta obrotówka to doskonała przynęta na pstrągi.

Kto chce się bliżej zapoznać ze sposobami zbrojenia, montażu oraz wykorzystywania tych przynęt, może połączyć się z Robertem Taszarkiem pod: e-mail: [email protected]

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments