niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoradnik JunioraOPAD A KASZTAŁT DŻIGA

OPAD A KASZTAŁT DŻIGA

Dżigi, mające taką samą wagę, ale różne kształty, opadają na dno szybciej lub wolniej. Najwolniej opadają dżigi płaskie, najszybciej takie, które mają ciężar skupiony.

Wiedza, który dżig jak szybko tonie, jest jednym z podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy spiningowaniu. Większość bowiem ryb właśnie podczas opadu atakuje przynęty.

Aby uzyskać jak najwolniejszy opad, stosuje się równocześnie płaskie dżigi, dużą dekorację i grubą żyłkę, albo każdy z tych elementów osobno. Są jednak i takie sposoby łowienia, równie powszechne jak spowolniony opad, które polegają na jak najmocniejszym uderzeniu dżigiem w dno. Do takiego łowienia zakłada się dżigi o skupionej bryle, a na ich haczyki muszą trafić dekoracje, które stawiają mały opór w wodzie, na przykład pióra z kurzych szyi (popularna nazwa takiego dżiga: kogut). Dżigi, które wywołują najsilniejszy odgłos upadku na dno, to Foodball jig (nr 1).

Podczas połowów w rzece wędkarz często musi sprowadzić jak najlżejszy dżig jak najgłębiej. Pomocny jest w tym dżig, który stawia mały opór czołowy, na przykład Shad Head Jig (nr 2). Taki sam efekt można uzyskać z dżigiem kulistym. Wystarczy go spłaszczyć młotkiem, by się lepiej wrzynał w rzeczny prąd.

Wolny opad jest najczęściej stosowaną techniką. Producenci dostarczają więc wędkarzom gotowe zestawy. Na zdjęciu dżig Arky Styl Jig (nr 3) z dekoracją typu szalik i plastikową szczeciną chroniącą haczyk przed zaczepami. Często do takich dżigów dodaje się jeszcze dekoracje w postaci naturalnej rybki, paski ze świńskiej skóry lub dżdżownice.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments