sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnik JunioraKLEJENIE I OBCIĄŻANIE ZANĘT

KLEJENIE I OBCIĄŻANIE ZANĘT

Jedną z najważniejszych cech zanęty jest jej konsystencja. Za mocno sklejona wolno się rozpuszcza i słabo wabi ryby. Z kolei za słabo sklejona szybko się rozpada i działa tylko przez krótki czas.

Dlatego konsystencja zanęty jest często ważniejsza niż jej smak czy zapach. W sklepach wędkarskich można kupić specjalne kleje do zanęt. Producenci najczęściej robią je z mielonego ryżu lub PV – 1. Surowiec, z jakiego klej został zrobiony, można poznać po kolorze. Podstawowym składnikiem kleju w kolorze białym jest ryż. Kleje szarobrązowe są produkowane z PV – 1, wysokoenergetycznego dodatku stanowiącego dodatek do paszy dla koni wyścigowych.
Kleje do zanęt mają własny, nie zawsze odpowiadający rybom zapach. Dlatego nieraz lepiej kupny zastąpić płatkami owsianymi. Najlepiej wiążą zanętę, gdy są zmielone lub rozdrobnione w moździerzu. Do klejenia zanęt można też użyć mąki pszennej lub ziemniaczanej.

Kilka lat temu do klejenia rzecznych zanęt używało się sproszkowanej gliny, która nie tylko kleiła, ale także dociążała zanętę. Z czasem przestano jej używać, gdyż uważano, że zamula rybom skrzela i odstrasza je z łowiska. Dzisiaj specjalnych glinek, które można kupić w sklepach wędkarskich, używa się do nęcenia ochotką. Zanęta zrobiona z jokersa zmieszanego z gliną jest bardzo skuteczna. Wrzucone do wody kule pięknie smużą i wyśmienicie wabią ryby. Dobrze trzymają się dna, a ochotki wyswobadzają się przez dłuższy czas, co przytrzymuje ryby w łowisku.

Zanętę przeznaczoną do łowienia w rzece trzeba dociążyć, żeby prąd rzeki nie wyniósł kul poza łowisko. Do tego celu najlepszy jest żwir. Można go zdobyć we własnym zakresie, ale trzeba go samodzielnie przesiać i wypłukać. Można też kupić go na giełdzie zoologicznej płacąc złotówkę za kilogram. Przy dodawaniu żwiru trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć, bo zbyt duży jego dodatek przyspiesza rozpadanie się kul. Poprzez formowanie kul z różną siłą można regulować czas, po jakim kule zanęty rozpadną się w wodzie. Kule słabo ściśnięte szybko zaczynają pracować, zaś mocno zgniecione długo uwalniają składniki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments