sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiologiaMIESZANE KARASIE

MIESZANE KARASIE

Krzyżówki karasia pospolitego z karpiem były znane już w XVII w. Dziś spotyka się je zarówno w stawach hodowlanych, jak i wodach otwartych. Są mniej wygrzbiecone od rasowych karasi, lecz bardziej od karpi. Mięso mieszańców, choć bardziej ościste, jest tak samo smaczne jak mięso karasi. Można sądzić, że większość medalowych karasi pospolitych (złotych), zgłaszanych do wędkarskich czasopism, to właśnie hybrydy.

Wśród ryb karpiowatych spotyka się wiele mieszańców międzygatunkowych, tak zwanych hybryd. Powody są dwa: w większości naszych wód ryb tych jest bardzo dużo, a tarło odbywają one w tym samym czasie i miejscu (z reguły wiosną pośród przybrzeżnej roślinności). Na przykład wszędobylskie płocie krzyżują się z leszczami, wzdręgami, certami, a nawet uklejami. Z wieloma rybami robią to też krąpie i leszcze. Tendencję do mieszania się z różnymi gatunkami mają również rzeczne jazie, którym najbardziej przypadły do gustu płocie, bolenie, jelce i klenie. Rekordzistami pod tym względem są jednak karasie pospolite. Krzyżują się one aż z 21 gatunkami ryb!

Sprzyjają temu małe wymagania środowiskowe karasi (dlatego spotykamy je niemal we wszystkich wodach), a także tarło odbywane na raty, od trzech do pięciu razy w okresie od maja do sierpnia. Karasie często krzyżują się z płociami, kleniami, wzdręgami, linami, leszczami, krąpiami, a nawet certami i malutkimi kiełbiami.

Te krzyżówki cechuje jednak duża śmiertelność, więc niezmiernie rzadko możemy zobaczyć efekt tych mezaliansów. Najczęściej karasie zadają się z karpiami i te krzyżówki przynoszą im (i wędkarzom) spore korzyści. Co prawda te mieszańce żyją dość krótko, na ogół nie dłużej niż 7 lat, ale od karasi rosną o wiele szybciej i w piątym roku życia mogą już ważyć nawet 1,5 kg (przeciętnie 400 g). Od karpi natomiast są odporniejsze na choroby oraz niekorzystne warunki środowiska. Bardzo szybko dojrzewają i do tarła przystępują już w wieku 2 – 3 lat. Niestety, samce są w większości bezpłodne, u samic zaś gruczoły rozrodcze są małe, więc ikry produkują niewiele.

Hybrydy karasi z karpiami są wszystkożerne. Oprócz zwierząt (głównie są to larwy owadów, ale także młode ryby różnych gatunków) zjadają znaczne ilości roślin. Tak jak karasie, upodobały sobie dobrze nagrzane płycizny pośród roślinności. Dobrze czują się już w wodzie o temperaturze 14 stopni C, a intensywne żerowanie rozpoczynają na początku maja. Latem objadają się nieomal całą dobę.

(wb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments