środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaGruntZANĘTNIK I PUŁAPKA

ZANĘTNIK I PUŁAPKA

W gwarze śląskiej cumel to smoczek zakładany na butelkę z mlekiem dla niemowląt. Tamtejsi wędkarze tak nazwali też metodę łowienia z użyciem stojącej sprężyny zanętowej.

Zestaw to stojąca sprężyna na długiej plastykowej rurce, obciążona w jednym końcu ołowiem. Po zarzuceniu zawsze stoi pionowo, więc jest dobrze widoczna nawet na mulistym dnie. Przechodząca przez rurkę żyłka jest blokowana plastykowym stoperem tak, że wystaje z niej tylko haczyk z przynętą. Jeden koniec stopera jest ścięty odwrotnie niż łopatka haczyka, co powoduje, że haczyk stoi pionowo. Żyłki schowanej wewnątrz rurki ryby nie widzą. Dlatego przyponów się nie stosuje, a żyłka może być gruba i mocna. Jest to wielka zaleta cumla, podobnie jak jego prosta budowa, dzięki której zestaw się podczas rzutów nie plącze.

Średniej wielkości sprężyna wypełniona zanętą waży około 60 gramów. Można ją więc rzucać, mając odpowiedni kij, na odległość 100 metrów. Duży ciężar ma i taką zaletę, że w czasie brania stawia duży opór i ryba w zasadzie zacina się sama. Wędkarzowi pozostaje tylko jej w tym pomóc.

Podczas łowienia na cumel stosuje się tylko miękkie przynęty, które ryba zdoła szybko połknąć. Może to być konserwowa kukurydza, makaron, białe robaki oraz ciasto. Czerwone robaki i rosówki się nie nadają. Ryby długo się nimi bawią, chwytają je za koniec i szarpią, powodując fałszywe brania.

Zacinać należy tylko brania zdecydowane. Na skubnięcia nie warto zwracać uwagi, bo w większości przypadków takie sygnały pochodzą od ryb, które nie dotknęły przynęty, lecz potrąciły żyłkę. Zacinamy w momencie, kiedy sygnalizator styka się z kijem. Dlatego zwis żyłki musi być krótki, wystarczy 10 – 15 centymetrów. Najlepszym sygnalizatorem brań jest samowypinająca się bombka. Tradycyjnie ustawiony ping-pong, wiszący tuż przy ziemi, pokazuje dużo pustych brań.

Zanęcanie łowisk położonych daleko od brzegu sprawia wiele kłopotów, ale łowiąc zestawem ze sprężyną możemy ich przynajmniej częściowo uniknąć. Oblepiamy sprężynę zanętą i rzucamy ją kilka metrów za łowisko. Po rzucie trzeba 1 – 2 minuty odczekać, żeby zanęta namokła, a następnie lekko zaciąć, by sprężynę opróżnić. Zestaw musi za każdym razem lądować w tym samym miejscu. Pomoże w tym jakiś punkt odniesienia wybrany na przeciwległym brzegu oraz założona na szpulę kołowrotka gumka recepturka, która pozwoli wysnuć tylko tyle żyłki, ile trzeba. Do zanęcenia łowiska wystarczy 15 – 20 rzutów. Natomiast do samego łowienia sprężynę najlepiej oblepić ciastem, na przykład z kaszy manny lub rozmoczonego chleba zmieszanego z ziemniakami.

Cumel jest zestawem na duże karpie, leszcze, amury i liny. Można go stosować w wodzie stojącej i wolno płynącej. Jest skuteczny w nocy. Nie nadaje się jednak na łowiska, gdzie jest dużo drobnicy, która ogołaca sprężynę z ciasta.

Zanęta uniwersalna
2 części tartej bułki,
1 część kaszy kukurydzianej,
1 część mąki kukurydzianej,
1 część otrąb pszennych,
1 część płatków owsianych górskich,
0,5 części gotowanych i zmiażdżonych konopi,
0,5 części prażonych i zmielonych konopi,
atraktor.

Zanęta leszczowa
2 części tartej bułki,
1 część sucharu,
1 część biszkoptu,
1 część kaszy kukurydzianej gotowanej,
1 część mąki kukurydzianej,
0,5 części koprmelasy,
0,5 części melasy w płynie,
2 części otrąb pszennych,
1 część całych płatków owsianych górskich,
0,5 części mielonych płatków owsianych górskich,
0,5 części gotowanych i zmiażdżonych konopi.
0,5 części prażonych i zmielonych konopi,
atraktor – może nim być brasem, w głębokiej wodzie wanilia + koper włoski, a wiosną posiekany ząbek czosnku.

Zanęta karpiowa
(wszystkie komponenty grubo zmielone)
2 części tartej bułki,
2 części kaszy kukurydzianej,
1 część mąki kukurydzianej,
1 część płatków owsianych górskich,
1 część biszkoptu,
1 część prażonych konopi,
1 część konserwowej kukurydzy lub pęczaku,
atraktor (wanilia, truskawka, tutti-frutti).

Zanęta płociowa
(wszystkie komponenty drobno zmielone)
2 części tartej bułki,
2 części mąki kukurydzianej,
0,5 części płatków owsianych,
1 część prażonych konopi,
1 część białych robaków zanętowych lub pęczaku,
atraktor (roach, anyż lub roach + wanilia)

Ciasto do oklejania sprężyny
Przepis 1
Wodę zmieszać z atraktorem, wsypać szklankę drobno zmielonej kaszy manny lub kukurydzianej. Zagotować, pozostawić do ostygnięcia i dokładnie wyrobić.

Przepis 2
1 część tartej bułki,
1 część zmielonych płatków owsianych,
1 część kleju do zanęt lub mielonego ryżu,
atraktor.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments